Колективни уговор: Повлачење потписа ништа не значи

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић изјавила је да повлачење потписа представника Уније удружења послодаваца са Општег колективног уговора нема никакво правно дејство. Мишићева је истакла да повлачење потписа представника Уније, као једног од три потписника, не узрокује непријемјењивање Општег колективног уговора. "Ми смо као паметан синдикат у прелазним, завршним одредбама Општег колективног уговора […]

среда, јануар 15, 2014 / 13:32

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић изјавила је да повлачење потписа представника Уније удружења послодаваца са Општег колективног уговора нема никакво правно дејство.

Мишићева је истакла да повлачење потписа представника Уније, као једног од три потписника, не узрокује непријемјењивање Општег колективног уговора.

"Ми смо као паметан синдикат у прелазним, завршним одредбама Општег колективног уговора јасно дефинисали да, ако нека од страна повуче потпис и покрене иницијативу за измјену појединих одредаба, Уговор остаје на снази све док не буду донесене измјене или нови општи колективни уговор", рекла је Мишићева.

Према њеним ријечима, у овом тренутку нема никакве потребе за доношење новог општег колективног уговора, те да стари остаје на снази, без обзира на то шта урадила Унија удружења послодаваца.

Много је важније питање, каже Мишићева, шта Унија жели овим потезом и какву поруку шаљу послодавци у Републици Српској.

"Они желе да потпуно преузму сваку врсту разговора о платама и да буду богови у својим предузећима, који ће одлучивати ко ће каква примања имати и када ће та примања добити. То предсједник Уније и не крије“, нагласила је Мишићева.

Она је додала да је такво понашање архаично, ретрогардно и у окружењу незапамћено.

Предсједник Конфедерације синдиката Републике Српске Обрад Белензада сматра да одлуком републичке Уније удружења послодаваца о отказивању Општег колективног уговора настаје правна празнина, која ће увести хаос у расподјели.

Белензада је рекао да је ово још један доказ да у Српској не постоји социјални дијалог, јер у њему не учествују стране које траже рјешење већ су оне сукобљене.

"Мислим да се морало ићи у правцу да не дође до отказивања Општег колективног уговора и да се донесе нови закон о раду, који је требало да регулише одређена права и обавезе", рекао је Белензада.

Напоменувши да једино грански колективни уговори регулишу плате, Белензада је навео да се, на основу одлуке да повуку потпис, послодавцима даје на вољу да сами одлучују о платама.

"Влада Републике Српске мора обезбиједити да сви имају право и могу учествовати у доношењу колективних уговора", истакао је Белензада.

Он је рекао да је став Конфедерација синдиката Српске да је требало учинити све да не дође до овог хаоса, подсјетивиши да је прије три мјесеца овај синдикат на то упозоравао.

Белензада је закључио да на основу закона треба донијети грански колективни уговор, нагласивши да Општи колективни уговор уопште није потребан.

Унија удружења послодаваца повукла је потпис са Општег колективног уговора, чиме је испунила најаву да ће то учинити ако до краја 2013. године не буде донесен нови закон о раду.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор