Код Крушевца откривени новчићи из доба Јустинијана

Археолози Народног музеја – Крушевац пронашли су 115 новчића из рановизантијског периодa на локалитету Укоса. Ради се о богатом налазишту на коме се истраживачки радови изводе већ двије године, у оквиру пројекта "Византија на Мојсињу – утврђење Укоса у Град Сталаћу”. – Пронађени новчићи су из доба Аркадија и Јустинијана, односно четвртог и петог века […]

уторак, август 23, 2011 / 08:11

Археолози Народног музеја – Крушевац пронашли су 115 новчића из рановизантијског периодa на локалитету Укоса. Ради се о богатом налазишту на коме се истраживачки радови изводе већ двије године, у оквиру пројекта "Византија на Мојсињу – утврђење Укоса у Град Сталаћу”.

– Пронађени новчићи су из доба Аркадија и Јустинијана, односно четвртог и петог века наше ере, када су Хуни продирали на овај део Балкана, да би заузели цело Поморавље и Ниш. Око утврђења Укоса водиле су се борбе, па је то, вероватно, и проузроковало остављање новца који је пронађен. Хуни су, истина, разорили то вишеслојно утврђење, али је локалитет веома значајан и због налаза келтске керамике, која сведочи о начину живота у Поморављу тога доба – објашњава Душан Рашковић, археолог, виши кустос у Народном музеју – Крушевац.

Пронађени новчићи послати су на даљу стручну обраду и конзервацију. До открића новчића археолози су долазили и раније на тај локалитет, али не у том обиму и на једном мјесту.

Неке од пронађених експоната виши кустос Душан Рашковић описао је у раду „Примери налаза новца на локалитетима рановизантијских утврђења”. Рашковић истиче да ти налази новца, и поред аутархичног робно-новчаног привређивања у то вријеме, свједоче о робно-новчаној привреди ромејског царства у рановизантијском периоду у централној Србији.



Оставите одговор