Ко је све одбио награду британске краљице?

Добијање признања од британске краљице Елизабете II многи доживљавају као врхунац у каријери, али за више од 250 личности чија се имена налазе у доскора тајном документу, ова почаст се чинила тако одбојном да су одлучили да је не прихвате. Умјетник Лусијен Фројд, вајар Хенри Мур и писац романа „Чарли и фабрика чоколаде” Роалд Дал […]

субота, јануар 28, 2012 / 14:44

Добијање признања од британске краљице Елизабете II многи доживљавају као врхунац у каријери, али за више од 250 личности чија се имена налазе у доскора тајном документу, ова почаст се чинила тако одбојном да су одлучили да је не прихвате.

Умјетник Лусијен Фројд, вајар Хенри Мур и писац романа „Чарли и фабрика чоколаде” Роалд Дал само су неке од личности које су рекле „не хвала” краљичиној понуди, открива документ чији је садржај јуче објелоданила британска влада.

На листи „незахвалника” је и прослављени редитељ Алфред Хичкок који је 1962. године одбио да прими признање, али се пред смрт предомислио и понио понуђену племићку титулу.

Међу познатим личностима чија су се имена нашла у овом документу су и двојица великих британских сликара – Френсис Бејкон и Л.С. Лаури. Има, такође, и пуно писаца као што је аутор антиутопијског романа „Врли нови свијет” Олдос Хаксли.

Пјесник Филип Ларкин одбио је 1968. године понуду да постане официр реда Британског царства, мада је касније, као и Хичкок, прихватио племићку титулу.

На сличан начин поступио је и Грејем Грин, али се зато К. С. Луис, аутор популарних „Љетописа из Нарније” никада није предомислио.

Џејмс Грејем Балард, чувен по дјелу „Царство сунца”, одбио је 2003. признање за допринос у књижевности наводећи да је „цијела ствар једна невиђена шарада”. „На стотине медаља дато је у име непостојећег царства чиме постајемо предмет за подсмијех”, казао је својевремено Балард.



Оставите одговор