Кисинџер најављује реформу Кине

Бивши амерички државни секретар и савјетник за националну безбједност Хенри Кисинџер очекује да види трансформацију у кинеској привреди и друштву, као и у њеној спољној политици у деценији која долази, али истиче да не треба очекивати да та промјена слиједи амерички пут. Кисинџер, стари познавалац Кине који је сарађивао са сваким од кинеских вођа од […]

понедељак, новембар 12, 2012 / 20:24

Бивши амерички државни секретар и савјетник за националну безбједност Хенри Кисинџер очекује да види трансформацију у кинеској привреди и друштву, као и у њеној спољној политици у деценији која долази, али истиче да не треба очекивати да та промјена слиједи амерички пут.

Кисинџер, стари познавалац Кине који је сарађивао са сваким од кинеских вођа од Мао Цетунга и Денг Сјаопинга до Ху Ђинтаоа, сматра да ће Кина постати отворенија и транспарентнија и да ће спровести реформе које су потребне, али на свој начин, преноси у понедељак лист Чајна дејли.

“Могу да замислим трансформацију, мислим да је то сигурно”, рекао је Кисинџер на недавно одржаном семинару у Вашингтону који се бавио предстојећом промјеном кинеског руководства на садашњем партијском конгресу.

“Оно што не смијемо да тражимо или очекујемо је да ће они слиједити механизме с којима смо ми упознати. То ће бити кинеска верзија, али вјерујем да ће бити транспарентнија, њен правни систем биће предвидљивији”, рекао је Кисинџер и додао да ће Кина морати проћи кроз јако пуно прилагођавања.

Како Комунистичка партија Кине спроводи своју деценијску промјену руководства многи у Сједињеним Државама се питају којим ће путем Кина ићи и да ли ће наставити своју реформу и отварање према свијету.

Кисинџер је рекао да је једна од главних промјена које ће Кина морати да спроведе у наредних 10 година урбанизација више од 400 милиона пољопривредника, што ће бити тест за њену инфраструктуру, привреду и чак традиционалне системе вриједности.



Оставите одговор