Кинотека обиљежава дане европске баштине

Кинотека Републике Српске обиљежиће данас "Дане европске баштине у Републици Српској" документарно-филмски програмом "Знаци трајања". Овај програм на симболичан начин свједочи о вишевјековном српском духовном и културном насљеђу на овим просторима, његовој неуништивости и трајању, и поред бројних ратова, рушења и разарања, саопштено је из Кинотеке Српске. Програм ће бити одржан у Парохијском дому на […]

понедељак, септембар 30, 2013 / 08:27

Кинотека Републике Српске обиљежиће данас "Дане европске баштине у Републици Српској" документарно-филмски програмом "Знаци трајања".

Овај програм на симболичан начин свједочи о вишевјековном српском духовном и културном насљеђу на овим просторима, његовој неуништивости и трајању, и поред бројних ратова, рушења и разарања, саопштено је из Кинотеке Српске.

Програм ће бити одржан у Парохијском дому на Палама са почетком у 19.00 часова, а улаз је слободан.

Током манифестације биће приказани архивски снимци о прослави 1600 година Миланског едикта у Нишу 1913. године, документарни филмови "Порушени храмови" и "Манастир Свете Тројице" – Возућа Милована Пандуревића и документарни филм "Живот" Драгана Елчића.

Снимци о прослави 1600 година од Миланског едикта у Нишу су изузетно вриједан архивски материјал, који је недавно рестаурисан у Југословенској кинотеци и први пут јавно приказан у јуну у Београду.

Захваљујући дугогодишњој сарадњи Кинотеке Републике Српске са Југословенском кинотеком, добијена је специјална дозвола за приказивање овог изузетно вриједног и ријетко виђеног филмског материјала.

Документарни филм "Порушени храмови" Милована Пандуревића снимљен је 1993. године и представља својеврстан инвентар порушених и девастираних православних храмова на подручју Зворничко-тузланске епархије на почетку ратних сукоба 1992. године, када су, само на подручју ове епархије, порушене 32 цркве, а 26 је знатно оштећено.

Већина храмова страдала је ван ратних дејстава, паљењем или минирањем, оштећено је и 20 парохијских домова, а два мјесна гробља су потпуно преорана.

Према одобрењу Светог архијерејског Синода Српске православне цркве и уз благословов блаженопочившег патријарха Павла, филм је снимљен у продукцији "Срна филма" и "Застава филма".

Документарни филм "Манастир Свете Тројице" у Возући снимљен је 1993. године, а његов наставак "Након 12 година" 2005. године, прије почетка радова на обнови и реконструкцији.

Овај храм, који је задужбина краља Драгутина из 14. вијека, током бурних историјских времена и бројних завојевача више пута је рушен, паљен, пљачкан и уништаван.

Манастир Свете Тројице – Возућица, у општини Завидовићи, подигнут је у долини ријеке Криваје, на лијевој обали доњег тока и играо је важну улогу у очувању православља на овом подручју, све до етничког чишћења 1995. године, када је протјерано српско становништво.

Филм је снимљен у продукцији "Срна филма" и Канала "С" са Пала, а наставак филма 2005. године реализован је у копродукцији "Срна филма" и "Про-Мага" из Бијељине.

На крају програма биће приказан документарни филм "Живот" Драгана Елчића, који је снимљен у комплексу манастира Ковиљ, недалеко од Новог Сада. Елчићев филм је аутентична метафора о животу и његовој неуништивости.

Испред манастирског здања налази се хиљадугодишњи храст који је потпуно срастао са капелом Свете Петке из 18. вијека, у којој се обавља света тајна крштења према старом православном обичају – погружавањем у воду.

Филм је освојио "Златног витеза" на истоименом међународном фестивалу у Москви 2000. године, који је одржан у знаку обиљежавања два миленијума хришћанства. Продуценти филма су "Срна филм" Пале и "Застава филм" Београд.

Обиљежавање "Дана европске баштине у Републици Српској" почело је 2008. године.

Већ шест година ова манифестација се одржава под покровитељством Министарства просвјете и културе Републике Српске с циљем подизања свијести о значају и важности очувања културно-историјског и природног наслијеђа и разноврсности културних израза.

"Дани европске баштине", као заједнички програм Савјета Европе и Европске комисије, обиљежавају се током септембра широм Европе од 1991. године различитим манифестацијама које имају за циљ да јавност упознају са вриједностима сваке врсте националног насљеђа.



Оставите одговор