Кинези копирају и српске производе

Иако најчешће мислимо да се фалсификују само страни производи и домаћи произвођачи такође могу да буду мета копирања. У "копирању" предњаче Кинези. Кинези копирају све што се добро продаје било да је ријеч о храни, пићу, лијековима, одјећи, обући, пестицидима, електричним апаратима, било о играчкама. Бројне радње и пијачне тезге код нас преплављене су лажним […]

субота, јун 30, 2012 / 08:37

Иако најчешће мислимо да се фалсификују само страни производи и домаћи произвођачи такође могу да буду мета копирања. У "копирању" предњаче Кинези.

Кинези копирају све што се добро продаје било да је ријеч о храни, пићу, лијековима, одјећи, обући, пестицидима, електричним апаратима, било о играчкама.

Бројне радње и пијачне тезге код нас преплављене су лажним патикама Најк, ташнама Луј Витон, парфемима Хуго Бос, дуксерицама Адидас, а однедавно и кривотвореним шољицама Донкафе и посуђем Металац.

"Неко је узео нашу џезву, послао је у Кину, тамо направио копије и увезао их назад у Србију. Успели смо да сазнамо ко је увозник. Реч је о једној компанији из Ужица, али она се, међутим, врло брзо после тога затворила, тако да против ње нисмо ништа могли да урадимо", каже Петрашин Јаковљевић, директор компаније Металац из Горњег Милановца.

Будући да је ријеч о добро продаваном производу, према ријечима нашег саговорника, тешко је израчунати губитке који су продајом лажних производа нанијети компанији Металац.

"Ми који се бавимо овим послом знамо да су ти производи лажни, али купци у највећем броју случајева не знају и не размишљају о томе да би се у радњи могло наћи лажно посуђе Металац. Наша улагања у развој производње су велика и посебно се бавимо дизајном производа, а неко је то само преузео од нас, искористио сав наш труд и под нашим именом продаје лажњаке", каже Јаковљевић.

Као власник великог броја заштићених жигова, компанија Страус Адриатик, у чијем је власништву Донкафе, против лица која тргују шољицама за кафу с кривотвореним жигом, покренула је судски спор. Будући да Донкафе те шољице користи искључиво у промотивне сврхе, у поклон-пакетима уз 400 грама кафе, штета која је нанијета изузетно је велика.

"Када самостално дођемо до сазнања о неовлашћеној употреби жигова, настојимо да мирно решимо спор директно с противном страном. Међутим, када је реч о општој заштити права интелектуалне својине, коју спроводи тржишна инспекција, а на захтев који је наша компанија поднела прошле године, дужни смо да у одређеном року покренемо судске поступке против особа које су трговале шољама с кривотвореним жигом. Тржишна инспекција је контролом током прошле године одузела кривотворене шољице из 22 малопродајна објекта. У некима је узето свега неколико комада, док је од појединих трговаца одузето и до 100.000 шољица. До сада је покренуто 13 поступака и донето шест првостепених пресуда у нашу корист, од којих је већ пет правоснажно", истиче за Маркет нетwорк Оливера Јокић, менаџерка за односе с јавношћу компаније Страусс Адриатиц.



Оставите одговор