Кина заоштрава трку до Мјесеца – тражи енергију

Кина је направила први корак ка амбициозној мисији спуштања роботизованог свемирског брода на Мјесец, који би потом требало да се врати на Земљу. Пробни лунарни орбитер Кинеске свемирске агенције успјешно је ушао у орбиту Месеца и у најближој тачки налазиће се 200 километара од површине нашег природног сателита. Летјелица која носи системе за управљање свемирским […]

среда, јануар 14, 2015 / 08:21

Кина је направила први корак ка амбициозној мисији спуштања роботизованог свемирског брода на Мјесец, који би потом требало да се врати на Земљу.

Пробни лунарни орбитер Кинеске свемирске агенције успјешно је ушао у орбиту Месеца и у најближој тачки налазиће се 200 километара од површине нашег природног сателита.

Летјелица која носи системе за управљање свемирским бродом прикупљаће податке о Мјесецу потребне за реализовање плана мисије Чанг 5 заказане за 2017. Планирано је да се са површине Мјесеца прикупи барем два килограма камења и узорака тла, прије него што се врати на Земљу.

Уколико буде успјешна, ова мисија би Кину учинила трећом земљом после САД и Русије којој је пошао за руком овај подухват.

Кина такође тражи начине да искориштава ријетки изотоп хелијума на Мјесецу за који неки научници сматрају да може испунити све свјетске енергетске потребе у будућности.

Професор Оујанг Зјуан, главни научник који ради на кинеском програму за истраживање Мјесеца недавно је изјавио да је Мјесец тако богат хелијумом 3, да би човјечанство могло да има подмирене енергетске потребе у наредних 10.000 година, уколико их искористи.

Изотоп је риједак, јер наша атмосфера и магнетно поље спречавају да долази од Сунца до површине Земље.

Мјесец нема атмосферу, па га његово тло апсорбује.



Оставите одговор