Кина узима у закуп 5% Украјине

Кина је због све веће потражње за храном и све мање расположивог обрадивог земљишта одлучила да "купи" од Украјине три милиона хектара земље за нове фарме. Невјероватан економски раст, већа куповна моћ и чињеница да се кинеска села и њиве „бетонирају“ и мјењају модернијим насељима натјерали су власт да размишља пола вијека унапред, па је […]

уторак, септембар 24, 2013 / 19:02

Кина је због све веће потражње за храном и све мање расположивог обрадивог земљишта одлучила да "купи" од Украјине три милиона хектара земље за нове фарме.

Невјероватан економски раст, већа куповна моћ и чињеница да се кинеска села и њиве „бетонирају“ и мјењају модернијим насељима натјерали су власт да размишља пола вијека унапред, па је скопљен уговор о лизингу земље са Украјином према коме ће у првој транши Кина добити 100.000 хектара – површину сличну оној коју заузима Хонгконг.

Како пише „Саут Чајна морнинг пост“, у наредних 50 година ће се површина увећавати, да би на крају достигла невјероватних три милиона хектара, односо пет одсто укупне површине Украјине и девет одсто обрадиве земље коју та земља посједује.

Кинеска „украјинска фарма“ ће тако 2063. године бити велика као Белгија.

Према плану, земља ће бити употребљена дјелом за усјеве, а дјелом за узгој свиња. Све што се произведе биће продато кинеским државним компанијама по повољним ценама.

Колико договор Кине и Украјине вреди још се не зна, али се спекулише да је у питању „незапамћена страна инвестиција“ и да је само почетни део вредан бар око 2,6 милијарди долара, уз обећан кредит за развој пољопривреде Украјини.

Кина је споразум постигла годину дана након што је истекао рок према ком Украјина не сме да уступа своју земљу странцима, а кинеска инвестиција је убедљиво највећа овог типа – досад је Египат био рекордер са 800.000 хектара купљених од Уганде 2008. године.

„Није закуп, већ наводњавање“

Украјински званичници су, с друге стране, саопштили да не знају ништа о наводном споразуму према коме је Кина закупила пет одсто укупне територије Украјине.

Директор КСГ-а Сергеј Касјанов објаснио је да је реч о неспоразуму.

„Нећемо продати земљиште или га издати у закуп или подзакуп Кинезима. Пројекат се односи на инсталирање система за наводњавање на та три милиона хектара у наредној години“, изјавио је Касјанов.

Украјина је прошле године уклонила забрану продаје земље странцима, а украјински премијер Сергеј Арбузов, који је тренутно у званичној посети Кини, потврдио је да је Украјина заинтересована за привлачење нових инвестиција из Кине, али није помињао сектор пољопривреде, већ се фокусирао на банке.



0 КОМЕНТАРА

  1. Zar kinezi nisu zakonom spriječili dalje porast broja stanovnika? U čemu je onda probem, postalo im je tijesno zbog povećanja obima proizvodnji i BDP-a, pa ponestaje obradivih površina. Za Kinu bi u strategiji za narednih 50 godona bilo najbolje smanjenje polovine ili bar trećine stanovništva. Šta će im tolika populacija, kad nema šta da jede? Ni mi nećemo više biti ludi ka kupujemo kinsku robu uvozeći je zajedno sa kinezime, napolje kinezi i njihova roba, hoćemo našu robu i posao za naš narod.
    Da li bi mi mogli tako lagodno da se doselimo u Kinu i tamo počnemo da im uvozimu našu robu i naše ljude? Ko od nas ima ikakve šanse da se zaposli u Kini?

Оставите одговор