Кина укида политику једног дјетета

Неке институције у Пекингу препоручиле су укидање политике једног дјетета и увођење политике два дјетета од 2015. године. Стручњаци оцјењују да је Кина због досадашње политике платила велику цијену. Кинеска стручна група позива државни врх да одмах почне укидати политику једног дјетета и до 2015. допусти свакој породици рађање двоје дјеце, пише у сриједу британски […]

среда, октобар 31, 2012 / 20:26

Неке институције у Пекингу препоручиле су укидање политике једног дјетета и увођење политике два дјетета од 2015. године. Стручњаци оцјењују да је Кина због досадашње политике платила велику цијену.

Кинеска стручна група позива државни врх да одмах почне укидати политику једног дјетета и до 2015. допусти свакој породици рађање двоје дјеце, пише у сриједу британски дневник Гардијан.

Кинески институт за истраживање развоја дјелује под окриљем владе и зато њену оцјену неки демографи тумаче као најаву промјена. Други, међутим, упозоравају да би чак и поступно укидање, ако се уопште почне спроводити, било недовољно да се исправе тешкоће настале строгом вишедеценијском политиком рађања једног дјетета по породици.

Коначна оцјена кинеског института очекује се за једну или двије седмице, а кинеска службена агенција Ксинхуа, која је имала увид у нацрт текста, пише да стручњаци препоручују дозволу за два дјетета по породици од 2015. године.

– Кина је платила велику политичку и социјалну цијену за ту политику, цитира агенција извјештај.

Не зна се је ли кинеско водство спремно прихватити препоруке, пише Гардијан.

Лист подсјећа да је политика једног дјетета имала бројне изузетке. Тако се руралним породицама допуштало друго дијете ако је прворођено била дјевојчица. Изузетке су уживале и породица из мањина, а више од једног дјетета допуштало се и породицама у којој су и мајка и отац јединци. Политика је уведена 1980. године, као привремена мјера.
Влада тврди да је политика спријечила рађање стотина милиона дјеце и тако помогла бројним породицама да изађу из сиромаштва, а с тим се обични људи не слажу. Строга ограничења проводила су се присилним побачајима и стерилизацијама, иако су такве мјере илегалне. Парови који би прекршили забрану били су строго кажњавани губитком права на бесплатно школовање дјеце, одузимањем власништва и запослења, преносе медији.

Многи данас сматрају да је та политика застарјела, реликт из доба социјализма када је држава људима осигуравала стан, посао и храну, а већ је 30 година прошло откако је почела либерализација кинеске планиране економије.

Предсједник Ху Ђинтао је лани рекао да Кина неће одступати од строге политике породичног планирања како би одржала ниску стопу рађања те да се промјене не очекују прије 2015. године.

Демографи упозоравају да је политика једног дјетета отежала кризу старења становништва јер је ограничила број младих радних људи који ће морати издржавати пензионере. Такође је нарушила родну равнотежу јер се рађало више дјечака.
Кинеска традиција преферира синове и побачаји су стога често обављани када су тестови показали да се очекује дјевојчица.



Оставите одговор