Кина: Рат у Ирану био би катастрофа за свјетску економију

Кинески изасланик за Блиски Исток упозорио је данас да би рат око иранског нуклеарног проблема довео до катастрофе у свjетској економији и затражио од свих умијешаних земаља да се уздржавају и спријече избијање непријатељстава. Изјава Чен Сиаодонга, кинеског представника за питања Блиског Истока, услиједила је након што су сучељавања Ирана и Запада све ближа сукобу […]

уторак, јануар 10, 2012 / 17:03

Кинески изасланик за Блиски Исток упозорио је данас да би рат око иранског нуклеарног проблема довео до катастрофе у свjетској економији и затражио од свих умијешаних земаља да се уздржавају и спријече избијање непријатељстава.

Изјава Чен Сиаодонга, кинеског представника за питања Блиског Истока, услиједила је након што су сучељавања Ирана и Запада све ближа сукобу у ужареној атмосфери послије саопштења о новом иранском постројењу за обогаћивање уранијума и објављивања смртне пресуде у Техерану за „шпијуна ЦИА”.

„Позивамо све релевантне земље да остану мирне, уздржавају се и не предузимају акције које би погоршале ситуацију, као и да учине заједничке напоре како би се спријечио рат”, рекао је Чен у интервју за државни радио, а пренио АФП.

„Сви знају да 40 процената нафте дневно пролази за све дијелове свијета кроз тјеснац Ормуз, тако да би избијањем рата у том региону биле погођене и нападнуте не само релевантне земље, него би то такође … довело до катастрофе свјетске економије и дубоке кризе”, рекао је он.

Саопштење Међународне агенције за атомску енергију да је Иран почео да обогаћује уранијум у подземном бункеру југозападно од Техерана навело је јуче САД, Британију, Француску и Њемачку да осуде као неприхватљиво такво „кршење” резолуције Савјета безбједности УН.

Јуче је такође Револуционарни суд у Техерану осудио бившег америчког маринца Амира Мирзаи Хекматија на смрт, шпијунаже у корист америчке обавјештајне службе ЦИА.

САД су тражиле ослобађање Хекматија (28) који има и ирански пасош иако му се породица доселила у Америку прије његовог рођења.

Ченова изјава дата је у време доласка америчког секретара за финансије Тимоти Гајтнера у Пекинг гдје ће, како се очекује, разговарати о новој групи санкција које су САД увеле Ирану прошле недеље.

Кина увози 11 процената потреба у нафти из Ирана и неколико пута је поновила да санкције неће ријешити нуклеарни проблем, затраживши од свих страна у спору да траже дипломатско рјешење кроз дијалог.



Оставите одговор