Кина: Множи се број милионера

Број милионера у Народној Републици Кини ће у следећих пет година бити удвостручен и та земља ће претећи Јапан и постати друга држава по богатству на свијету, показао је нови глобални извјештај о висини личног богатства. Према „Извјештају о свјетском богатству 2012.”, који је сачинио Истраживачки институт швајцарске банке „Креди Суис”, у НР Кини је […]

уторак, новембар 6, 2012 / 00:28

Број милионера у Народној Републици Кини ће у следећих пет година бити удвостручен и та земља ће претећи Јапан и постати друга држава по богатству на свијету, показао је нови глобални извјештај о висини личног богатства.

Према „Извјештају о свјетском богатству 2012.”, који је сачинио Истраживачки институт швајцарске банке „Креди Суис”, у НР Кини је средином 2012. било 964.000 милионера, а очекује се да тај број бити готово удвостручен до 2017, на 1,9 милиона, као резултат убрзаног развоја приватног сектора у најмногољудијој земљи на свијету, наведено је у извјештају.

У тој студији је богатство једног домаћинства дефинисано као вриједност финансијске и нефинансијске имовине минус укупан дуг и изражено је у америчким доларима, објавио је кинески лист на енглеском језику „Чајна дејли”.

У трећем по реду извјештају о богатству указано је да је укупно богатство домаћинстава у НР Кини до средине 2012. скочило за 562 милијарде долара, или 2,9 одсто, на 20 билиона долара.

„Креди Суис” очекује да у следећих пет година породице у НР Кини повећају богатство за даљих 18 билиона долара, чиме ће укупно богатство од пројектованих 38 билиона долара надмашити јапанских 35 билиона долара и , до 2017. учинити ту земљу другом најбогатијом земљом на свијету, после Сједињених Америчких Држава.

До тада ће САД остати најбогатија земља, с нето богатством домаћинстава од прогнозираних 89 билиона долара.

НР Кина је својим номиналним укупним домаћим производом (БДП) од 7,3 билиона долара и БДП према паритету куповне моћи (ППП, по тржишним цијенама) од 11, 3 билиона надмашила Јапан на крају 2011. као друга највећа национална привреда у свијету, одмах иза САД.

У извјештају је указано да је НР Кина током последње деценије била највећи извор новог богатства у Азијско-пацифичком региону, при чему је богатство домаћинстава у земљи са 1,375 милијарди становника расло од 2000. просјечно 13 одсто годишње, више него двоструко брже од просјечне стопе раста глобалног богатства која је износила 5,8 одсто годишње.



Оставите одговор