Казне и за пјешаке због телефонирања приликом преласка улице

До сада смо углавном причали о томе колико су возачи немарни у саобраћају. Али каква нам је пјешачка култура? У току прошле године пјешаци су на подручју Бањалуке направили 1.683 саобраћајна прекршаја. Надлежни су увјерени да овај број може бити мањи. План је да предложе измјене Закона о безбједности у саобраћају, према којима ће бити […]

недеља, фебруар 16, 2014 / 07:53

До сада смо углавном причали о томе колико су возачи немарни у саобраћају. Али каква нам је пјешачка култура?

У току прошле године пјешаци су на подручју Бањалуке направили 1.683 саобраћајна прекршаја. Надлежни су увјерени да овај број може бити мањи. План је да предложе измјене Закона о безбједности у саобраћају, према којима ће бити кажњиво слушање музике и телефонирање приликом преласка улице.

Из године у годину све је више страдалих пјешака у саобраћају. Улицу, нерјетко, пјешаци прелазе тамо гдје не треба, а и када је пређу на означеном мјесту не обраћају пажњу да ли је безбједно.

Вођени паролом да је пјешак увијек у праву, занемарујући да је возило јаче од њих, доводе себе, а и возаче у опасност. Власти су одлучиле да и томе стану у крај.

"Биће санкциони пјешаци који употребљавају мобилни телефон и друга аудио средства при преласку пјешачког прелаза. Те одредбе које се односе на пјешаке нису случајне, јер смо у посљедње двије године у БиХ, односно у РС, имали повећан број погинулих пјешака”, каже за РТРС Наташа Костић, помоћник министар саобраћаја и веза РС.

Да је немарност пјешака сваким даном све већа потврђују и возачи. Иако дио одговорности сносе и они, кажу да пјешаци често то злоупотребљавају, па улицу прелазе како стигну и гдје стигну.

Милош Везица, инструктор вожње, сматра да пјешак треба да помогне возачима самим тим што уочава да ли може безбједно да крене, јер он је више угрожен него возачи.
"Знате и сами колико се деси саобраћајних несрећа због отказивања кочница, рецимо аутобуса. Ако ми нисмо уочили и успоставили контакт са возилом и видимо да он иде без контроле ка пјешачком прелазу, он нас не може избјећи", рекао је Везица.
Свјесни су и пјешаци да морају да пазе када прелазе улицу. Кажу, жалосно је то што се поједини науче памети када већ буде касно.

Колике ће казне да буду надлежни још нису израчунали, али зато јесу у Србији. Према Закону о саобраћају у Србији, казне за пјешаке су скоро у истом износу као и за возаче.

Казна за прелазак на црвено свјетло је 85 марака.
За коришћење мобилног телефона на пјешачком прелазу казна је 50 КМ, а исто толико и за слушалице у оба уха. Казна за прелазак ван пјешачког прелаза је 85 марака.
Ако при извршењу ових прекршаја са собом водите дијете, казне су троструко веће.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор