Као, сад се открило: Вашингтон знао да сиријски "побуњеници" воле хемију

Вашингтон је знао да сиријски побуњеници могу да произведу нервни агенс сарин, али је за напад извршен 21. августа у Гути окривљен предсједник Башар ал Асад, пише добитник Пулицерове награде, истраживачки новинар Сејмур Херш. Вашингтон је знао да сиријски побуњеници имају хемијско оружје Извјештај је објављен на интернет страници “Лондон ривју оф букс” јер су […]

понедељак, децембар 9, 2013 / 18:54

Вашингтон је знао да сиријски побуњеници могу да произведу нервни агенс сарин, али је за напад извршен 21. августа у Гути окривљен предсједник Башар ал Асад, пише добитник Пулицерове награде, истраживачки новинар Сејмур Херш.

Вашингтон је знао да сиријски побуњеници имају хемијско оружје
Извјештај је објављен на интернет страници “Лондон ривју оф букс” јер су два Хершова редовна издавача “Њујоркер” и “Вашингтон пост” одбила да објаве чланак.

Херш, који је награде добијао због извјештаја о рђавом понашању америчке војске у ратовима у Вијетнаму и Ираку, иформацију је добио од активиста у Сирији и бивших званичника америчких обавјештајних и војних служби.

Према његовим подацима, неколико мјесеци прије хемијског напада у предграђу Дамаска, који је скоро изазвао америчке војне ударе на Сирију, “америчке обавјештајне службе објавиле су низ повјерљивих извјештаја у којима су наведени докази да је организација Фронт ал нусра, која је повезана са Ал каидом, савладала технику производње сарина и да може да изради већу количину агенса”.

Напад је извршен 21. августа, истог дана када су у Дамаск стигли инспектори УН ради истраживања оптужби о употреби хемијског оружја. Број погинулих кретао се од неколико стотина до више од 1.400.

Прије напада у Гути, администрација предсједника Барака Обаме у више наврата је саопштила да је употреба хемијског оружја “црвена линија”, што је био сигнал да би САД могле интервенисати у сукобу.

Херш пише да не вјерује да су обавјештајни подаци, који су указивали на способност побуњеника да произведу сарин, могла да промакне пажњи Бијеле куће.

“Крајем маја, вишерангирани званичник обавјештајне службе рекао ми је да је Централна обавјештајна агенција /ЦИА/ обавијестила Обамину администрацију о Ал нусри и њиховом раду на сарину”, наводи Херш.

Обама је за хемијски напад окривио Асадове снаге и у потпуности је занемарио Фронт ал нусра као могућег осумњиченог.

Према Хершовим ријечима, све је подсјећало на процес којим је оправдаван рат у Ираку.

Усљед недостатка доказа против Асада, Обама је одустао од плана за војне ударе на Сирију.



Оставите одговор