Како вам ово звучи: Суд БиХ укинуо анонимизацију пресуда

Суд БиХ је, након више од двије године, измијенио правилник о остваривању приступа информацијама под контролом ове институције и тиме укинуо анонимизацију пресуда и других одлука. Промјене се не односе на издавање аудио и видео материјала са суђења за ратне злочине и друга тешка кривична дјела, објавио је Бирн. "У пракси то значи да ће […]

среда, јун 4, 2014 / 18:08

Суд БиХ је, након више од двије године, измијенио правилник о остваривању приступа информацијама под контролом ове институције и тиме укинуо анонимизацију пресуда и других одлука.

Промјене се не односе на издавање аудио и видео материјала са суђења за ратне злочине и друга тешка кривична дјела, објавио је Бирн.

"У пракси то значи да ће на страници Суда БиХ бити објављиване одлуке и информативни садржаји у којима се не анонимизују имена и презимена у предметима који су од посебног значаја за јавност", наведено је у новом правилнику Суда БиХ.

Према новом правилнику, предмети који су од посебног значаја за јавност су они за ратне злочине, тероризам, организовани криминал, корупцију, пореску утају, али и други предмети за које је Суд БиХ одлучио да су значајни за јавност.

Новим правилником степен анонимизације биће сведен на минимум, односно биће затамњени подаци као што су датум и мјесто рођења и матични број особе.

Суд БиХ је 2012. године почео анонимизовати документе, због чега је Бирн БиХ покренуо кампању тражећи заустављање цензуре када је ријеч о ратним злочинима и другим тешким кривичним дјелима која се процесуирају пред правосудним институцијама БиХ.

Поред медија, анонимизацију су осудиле жртве, правни стручњаци, међународне и невладине организације.

Након низа притисака, Суд БиХ је измијенио правилник, нагласивши да је прихватио препоруке структуралног дијалога БиХ и Европске уније који је одржан прошле године, као и накнадне измјене које је усвојио Високи судски и тужилачки савјет /ВСТС/ БиХ.

ВСТС је прошле године усвојио препоруку по којој анонимизација није обавезна, након чега је основана и радна група која се бави израдом смјерница за правосуђе у БиХ.

Суд БиХ је увођењем анонимизације јавности ускратио комплетне аудио и видео записнике са суђења за ратне злочине и друга тешка дјела.

Јавност може добити аудио и видео запис у трајању од десет минута. Измјенама правилника, Суд БиХ није измијенио одредбе које се односе на издавање аудио и видео материјала.



Оставите одговор