Још мало о Тесли: Како је изгледала посјета научника Београду

Никола Тесла је само једанпут био у Србији и то прије тачно 120 година – у првим данима јуна 1892. године. Тада је у Београду провео укупно 31 сат, пише Танјуг. У престоницу Србије је допутовао 1. јуна возом из Будимпеште. На београдској жељезничкој станици окупила се гомила људи која је познатом научнику клицала "Живео […]

недеља, мај 27, 2012 / 18:44

Никола Тесла је само једанпут био у Србији и то прије тачно 120 година – у првим данима јуна 1892. године. Тада је у Београду провео укупно 31 сат, пише Танјуг.

У престоницу Србије је допутовао 1. јуна возом из Будимпеште. На београдској жељезничкој станици окупила се гомила људи која је познатом научнику клицала "Живео Тесла, велики српски сине! Добро нам дошао".

Одсјео је у хотелу "Империјал", који се тада налазио на мјесту данашњег платоа, између Филозофског факултета и Капетан Мишиног здања. У хотелску књигу приспјелих гостију уписао се као "Никола Тесла, електро-техничар из Пеште".

Сљедећег дана га је, са министром просвете Андром Митровићем, у свечану аудијенцију примио тадашњи краљ Србије Александар Обреновић. Том приликом Тесла је одликован Орденом Светог Саве другог степена.

Након тога, Тесла је посјетио Народни музеј и Велику школу (тадашњи универзитет), гдје се обратио студентима и професорима.

– Ја сам, као што видите и чујете, остао Србин и преко мора, гдје се испитивањима бавим. То исто треба да будете и ви и да својим знањем и радом подижете славу српства у свијету – рекао је тада чувени научник студентима.

Са физичарем Ђорђем Станојевићем, заслужним за почетке електрификације Србије, разговарао је о започетој градњи електричне централе у Београду.

Послије тога је, у пратњи професора Велике школе, обишао Калемегдан. Теслину част је на Топчидерском брду приређена велика манифестација, највјероватније у вили код Вајфертове пиваре. Том приликом га је, између осталих, поздравио Јован Јовановић Змај прочитавши пјесму коју је написао као знак добродошлице великом научнику. Тесла је, како се наводи у сачуваним изворима, био толико ганут да је Змаја пољубио у руку.



Оставите одговор