Јапанци узгојили пиринач који је отпорана на сушу

Јапански биотехнолози наводе да су узгојили пиринач са дубљим корјеном који може да издржи суше које "косе" традиционалне саднице пиринча. То је још једно значајно достигнуће у области садње житарица, у свјетлу покушаја да се нахрани растућа свјетска популација у вријеме погоршања климатских услова, преноси агенција Франс прес. Тим научника Националног института за агробиолошке науке […]

понедељак, август 5, 2013 / 18:30

Јапански биотехнолози наводе да су узгојили пиринач са дубљим корјеном који може да издржи суше које "косе" традиционалне саднице пиринча.

То је још једно значајно достигнуће у области садње житарица, у свјетлу покушаја да се нахрани растућа свјетска популација у вријеме погоршања климатских услова, преноси агенција Франс прес.

Тим научника Националног института за агробиолошке науке у Цукуби наводи да је открио посебан ген у сјемену пиринча узгајаног у сувим висоравнима Филипина. Сјеме названо Кинанданг Патонг карактерише коријење које расте право у дубину, тражећи воду, за разлику од плитких коријенских система који расту ширећи се у страну на наводњаваним пољима.

Ген ДР01 убачен је у традиционално сјеме пиринча ИР64, па су те саднице, заједно са онима које не садрже ген, засијане на плантажама на висоравнима широм Азије и посматран је њихов развој у условима без суше, с умјереном сушом и великом сушом.
Умјерена суша смањила је принос од пиринча ИР64 на свега 42 одсто у односу на услове без суше. Велика суша уништила је усјеве у потпуности. Међутим, на пиринач са геном ДР01 умјерена суша готово да није уопште утицала, док је, у условима велике суше, принос смањен за око 30 одсто.

Према процјени Уједињених нација (УН), свјетска популација ће достићи 9,6 милијарди средином овог вијека, у поређењу са садашњих 7,2 милијарде, а до 2100. та цифра могла би да порасте до 10,9 милијарди.

Да би се нахранио све већи број становника у вријеме све озбиљнијих суша и поплава биће потребна кампања против бацања хране, за паметније искоришћавање земље, воде, ђубрива и пестицида, као и за иновације у пољопривреди у циљу развоја сјемена житарица отпорних на климатске промјене, наводе Агенција УН за храну и пољопривреду (ФАО) и француски Национални институт за истраживања у пољопривреди (ИНРА).



Оставите одговор