Исланђани траже референдум за ЕУ

Око 3.000 проевропски оријентисаних Исланђана, окупило се испред парламента у Рејкјавику, тражећи да влада распише референдум о чланству у Европској унији. Они су овај захтјев упутили после одлуке да се без изјашњавања грађана одустане од понуде за чланство у ЕУ. Пошто су дошле на власт у мају прошле године, Напредна и Независна партија замрзнуле су […]

среда, фебруар 26, 2014 / 08:21

Око 3.000 проевропски оријентисаних Исланђана, окупило се испред парламента у Рејкјавику, тражећи да влада распише референдум о чланству у Европској унији.

Они су овај захтјев упутили после одлуке да се без изјашњавања грађана одустане од понуде за чланство у ЕУ.

Пошто су дошле на власт у мају прошле године, Напредна и Независна партија замрзнуле су преговоре о приступању ЕУ, а парламент сад разматра да ли да их у потпуности прекине – без референдума.

Док су грађани протестовали испред зграде парламента, у њој се расправа наставила до дубоко у ноћ и, како се чини, посланици данас неће гласати о овом питању.

Сличан протест одржан је на истом мјесту у Рејкјавику и јуче, када се испред парламента окупило 3.500 људи, на најмасовнијим демонстрацијама од финансијске кризе 2009, тражећи да влада одржи своје обећање дато на изборима у мају, да ће одржати референдум о чланству у ЕУ.

Исландска евроскептична влада прошлог септембра прекинула је преговоре о приступању ЕУ, иако је то обећала у предизборној кампањи 2013. године.

Власти су у петак објавиле нацрт закона о "повлачењу пријаве за чланство у Европској унији", коју је Исланд поднио 2010.

Опозиционе странке пожалиле су се на то што није било времена за дебату о овом питању, па је одлука одложена. Како се очекује, расправа ће бити покренута наредних дана, пренио је Франс прес.

Овај потез владе критикују и проевропски и антиевропски настројени грађани, сматрајући да се шеф дипломатије Гунар Браги Свеинсон ослања на некадашња обећања.

Бивши министар спољних послова Осур Скарфединсон, из социјалдемократске странке "Самлингсфортен", која је прва покренула преговоре о приступању ЕУ, рекао је да ће намјера владе успјети "само преко њега мртвог".

Док се испред и у згради парламента ситуација закувава, опозиција је тражила објашњење зашто је референдум одбачен, док је Свеинсон критиковао предсједника парламента, јер је повукао своју одлуку.

Исланд је већ неколико година у спору с ЕУ због квота за рибарење.

Када је садашња влада побиједила на изборима лане у мају, обећала је да ће одржати референдум о прекиду приступних преговора с Унијом.

Спор се погоршао у септембру, када је ЕУ запријетила Исланду трговинским санкцијама, ако та земља не смањи квоту за скуше, а Исланд одговорио да се, на неодређено вријеме, повлачи из преговора о чланству.

У сваком случају, већина Исланђана противи се чланству у Европској унији, док мањина мисли да би оно стабилизовало економију.

Према најновијим анкетама, већина Исланђана жели да влада заврши преговоре с ЕУ, прије него што то питање изнесе на референдум.



Оставите одговор