Има ли услова за поновно отварање породилишта у Теслићу?

Породилиште у Теслићу, које је престало да ради 2002. године, могло је опстати да је тада постојала добра воља теслићких политичара, а данас је за то потребно испунити више услова, кажу у Дому здравља "Свети Сава" у овом граду. Директор теслићког Дома здравља "Свети Сава" Горан Грандић изјавио је да је било много паметније и […]

недеља, март 25, 2012 / 17:23

Породилиште у Теслићу, које је престало да ради 2002. године, могло је опстати да је тада постојала добра воља теслићких политичара, а данас је за то потребно испунити више услова, кажу у Дому здравља "Свети Сава" у овом граду.

Директор теслићког Дома здравља "Свети Сава" Горан Грандић изјавио је да је било много паметније и једноставније не укидати породилиште. "Да је тада било добре воље наших политичких представника породилиште је могло опстати и данас би радило по стандардима и нормативима из тадашњег периода", рекао је Грандић.

Према његовим ријечима, сада породилиште не би могли отворити по ранијим стандардима и нормативима, већ по новим. "Због смјенског рада морали би имати стално запослена најмање три гинеколога, операциону салу са анестезиологом и анестетичаром, двије до три инструментарке, педијатра неонатолога и довољан број бабица. Потребан је и нови простор и за све то треба пронаћи новац", појашњава Грандић.

Он сматра да највећи проблем представља стручни кадар и да је, осим тога, за отварање новог породилишта потребно испунити доста услова, јер нове стандарде на подручју добојске регије исупњава само болница у Добоју. Грандић наглашава да је за нормално функционисање породилишта потребно обезбиједити редовна финансијска средства на мјесечном нивоу.

Породилиште у Теслићу, које је прије тога постојало готово пет деценија, затворено је приликом реформе здравства у Републици Српској. Затварање је услиједило због Закона о здравственој заштити којим нису предвиђена породилишта у оквиру домова здравља.

За теслићке породиље то је значило да морају да путују до болнице у Добоју. Није узета у обзир ни чињеница да су поједина села у општини Теслић од центра града удаљена по 40 и више километара, као што је Очауш, па данас морају да пређу по 80-так километара до добојског породилишта. На мјесту гдје је деценијама било породилиште сада је смјештен дјечији диспанзер.

У Теслићу је тим поводом одржана јавна трибина на којој се говорило о потребама породилишта и могућностима његовог отварања. Трибину је организивао Актив жена СДС-а, чија је предсједница Жељка Ковачевић-Миличевић, иначе педијатар, тада истакла да постоји реална могућност се ово питање може ријешити.

"Да би се породилиште отворило потребно је да прође најмање четири године како би се оспособио потребан кадар који данас недостаје. Потребно је да се ријеши проблем недостатка простора и пратећа опрема", рекла је она.

Бабица, која је у теслићком породилишту радила више од 20 година, каже да отварање породилишта у овим условима није реално. "Није само отворити врата од породилишта. Треба много тога да би имали нормалан пород и здраву мајку и бебу", истиче она.

У теслићком породилишту до рата је обављано више од 700 порода годишње, док је у послијератном периоду тај број готово преполовљен.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор