Хрватски закон о ништавности оптужница пред Европском комисијом
Европска комисија ће анализирати Закон о ништавности одређених правних аката правосудних тијела ЈНА, СФРЈ и Србије, који је јуче усвојио хрватски Сабор, и позива Хрватску да осигура услове за наставак конструктивног дијалога у региону о питању ратних злочина. Петер Стано, портпарол европском комесара за проширење, рекао је да ће Комисија анализирати да ли су у […]
Европска комисија ће анализирати Закон о ништавности одређених правних аката правосудних тијела ЈНА, СФРЈ и Србије, који је јуче усвојио хрватски Сабор, и позива Хрватску да осигура услове за наставак конструктивног дијалога у региону о питању ратних злочина.
Петер Стано, портпарол европском комесара за проширење, рекао је да ће Комисија анализирати да ли су у коначном допуњеном тексту узете у обзир "забринутости" Брисела у вези нацрта овог закона са којима су раније упознати хрватски партнери.
"Упознати смо да је усвојен овај осјетљив закон у хрватском парламенту. У вези са тим понављамо важност коју придајемо, као опште правило на западном Балкану, регионалној сарадњи, укључујући и ону која је усмјерена на процесуирање ратних злочина, те позивамо Хрватску да осигура услове за наставак конструктивног дијалога у региону о питању ратних злочина", рекао је Стано.
Сабор Хрватске јуче је већином гласова усвојио Закон о ништавости српских оптужница и Декларацију о неким питањима сарадње правосудних тијела Хрватске и Србије, у којој се наводи да је Србија повриједила хрватски суверенитет.
Србија се у том тексту позива на склапање међудржавног уговора којим би се, у складу с међународним правом, уредила питања надлежности за ратне злочине, злочине против човечности и за геноцид.
Влада Хрватске иницирала је доношења закона о ништавости оптужница ЈНА и СФРЈ због посљедњих оптужница против 44 хрватска држављана укључујући и неколико ратних руководилаца, за ратне злочине и геноцид на подручју Вуковара 1991. године
Предсједник Хрватске Иво Јосиповић сматра да Закон о ништавности одређених правних аката правосудних тијела ЈНА, СФРЈ и Србије није у сагласности са Уставом, те да због својих слабости наноси и штету међународном угледу земље, те најавио да ће пред Уставним судом тражити испитивање уставности овог закона.