Хрватска не показује вољу да ријеше проблеме избјеглих Срба

У Хрватској 17 година од завршетка рата нема праве политичке воље за рјешавање проблема избјеглих Срба, а стамбено збрињавање и обнова кућа српским повратницима још је далеко од краја, упозоравају у Српском демократском Форуму /СДФ/. "Све је у Фази рјешења и папира. У Министарству /регионалног развоја/ ће рећи – сва издата ријешења, то је ријешено. […]

понедељак, октобар 29, 2012 / 09:06

У Хрватској 17 година од завршетка рата нема праве политичке воље за рјешавање проблема избјеглих Срба, а стамбено збрињавање и обнова кућа српским повратницима још је далеко од краја, упозоравају у Српском демократском Форуму /СДФ/.

"Све је у Фази рјешења и папира. У Министарству /регионалног развоја/ ће рећи – сва издата ријешења, то је ријешено. Међутим, нема станова нових, нема ни градилишта, још није ни закопан темељ, а камоли кућа, а они сматрају ријешеним. Ми сматрамо ријешеним онога тренутка кад су предати кључеви и кад се човјек може уселити“, каже извршни директор СДФ Љубо Манојловић.

Представници Срба упозоравају и на високе откупне цијене станова. Та могућност им је одобрена 2010. године, али у Загребу је, како наводи Манојловић, квадратни метар таквог стана око 800 евра, што је већини повратника недостижно, преноси Радио "Слободна Европа".

"Срби откупљују станове, а Хрвати из БиХ и Војводине добијају бесплатно. То је неравноправност и дискриминација по етничкој основи", додаје Манојловић.

Он истиче да је други, већи проблем, за људе којима су поправљене куће то што у закону пише да онај ко не борави шест мјесеци у стану, или ко не усели у кућу или не буде у кући која је поправљена, губи право на стан, односно мора вратити уложена средства са каматама.

"Ми имамо десетине таквих случајева, што значи да држава покреће поступак да он врати паре, с обзиром да он нема паре, дошле су да им се одузме кућа", истиче Манојловић.

Он напомиње да једино Срби у Хрватској не смију одсуствовати шест мјесеци из стана, или из куће која је њихово власништво.

"Ми смо успјели преко неких канала ухватити један захтјев Министарства за обнову у коме се дају Полицијској управи на подручју западне Славоније имена људи који су стамбено збринути или су им куће поправљене, да буду провјеравани да ли су у кући", прецизира Манојловић.

Он истиче да је то дискриминаторски закон који дикриминише Србе. "Ми смо предали уставну тужбу, очекујемо одлуку“, каже Манојловић.

У хрватској Влади наводе да је држава учинила пуно за повратак, посебно у обнови кућа и стамбеном збрињавању.

Програми обнове требало би у потпуности да буду завршени за годину дана, каже савјетница у Кабинету министра регионалног развоја и фондова ЕУ Ана Јерковић.

Правна савјетница у Српском народном вијећу Татјана Спасојевић Вукобратовић подсјећа да обнову кућа српских повратника није Финансирала само хрватска држава, већ их је у почетку пуно поправљено захваљујући и међународним донацијама.

"Посљедњи податак који имамо из 2012. показује да је у овој години обновљено око 500 кућа. Углавном су то Срби повратници“, наводи Спасојевић Вукобратовић.

Она каже да тренутно биљеже запажену концентрацију повратника, углавном Срба, у градове Загреб, Осијек, Вараждин, а највише у Ријеку и Пулу.



Оставите одговор