Хасић: Кредитни уговори за швајцарски франак противуставни
Економски аналитичар Спољнотрговинске коморе БиХ Дуљко Хасић оцијенио је да су кредитни уговори везани за швајцарски франак противуставни, те подржао покретање поступка за оцјеном уставности таквих задуживања. Хасић је рекао Срни да не постоји регулатива која може дефинисати задуживања на тај начин, због чега је ријеч о противзаконитим радњама. "Ми смо близу критичне тачке када […]
Економски аналитичар Спољнотрговинске коморе БиХ Дуљко Хасић оцијенио је да су кредитни уговори везани за швајцарски франак противуставни, те подржао покретање поступка за оцјеном уставности таквих задуживања.
Хасић је рекао Срни да не постоји регулатива која може дефинисати задуживања на тај начин, због чега је ријеч о противзаконитим радњама.
"Ми смо близу критичне тачке када од 4.000 корисника таквих кредита, најмање њих 50 већ сљедећи мјесец неће моћи отплаћивати кредит. Имамо тешку економску ситуацију с једне стране, а с друге стране раст франка и енормне камате и главнице", навео је Хасић.
Хасић је упозорио да банке треба да помогну грађанима, хитно разговарају и донесу потребне мјере, како не би било отказивања и бојкота отплате кредита.
Он сматра да каматна стопа са почетка отплате треба бити и сада полазна основа приликом враћања кредита, без разлике настале утицајем раста ове валуте, или евентуално да се траже другачији модуси, којих свакако има.
Хасић је истакао да реакције власти у БиХ нису оправдале ситуацију у којој се нашло 400 до 500 физичких лица и између 5.000 и 6.000 правних лица који су узели кредите везане за франак, јер се радило о пребацивању одговорности на релацији регулаторних агенција и агенција за банкарство ентитета, Централне банке БиХ и других.
"Ако ништа друго, Централна банка, иако нема ингеренције, морала би повући потез да се помогне људима", додао је Хасић.
Хасић сматра да је све скоро смишљено урађено, паралелно са кризом, тако да су грађани увучени у везивање кредита за ову девизну клаузулу, те је сада једна рата кредита готово дупла у односу на ону почетну.
"Апсурд је да нигдје у том систему, када су се додјељивали кредити, није циркулисао швајцарски франак, све се одвијало у конвертибилним маркама, а франак није фигурирао. И наше банке су то смишљено радиле и узеле енормне зараде", додаје он.