Григорије: Цркве нису под хипотеком

Црква Светог Архангела Гаврила у Требињу није под хипотеком, нити је под хипотеком црквена имовина, а такве лажи уоколо шире злобници који, осим споствених добара, ништа друго нису у стању саградити, рекао је Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки Григорије. Владика Григорије је, након Свете архијерејске литургије, служене поводом крсне славе овога храма у требињском насељу Хрупјела, […]

субота, јул 27, 2013 / 15:34

Црква Светог Архангела Гаврила у Требињу није под хипотеком, нити је под хипотеком црквена имовина, а такве лажи уоколо шире злобници који, осим споствених добара, ништа друго нису у стању саградити, рекао је Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки Григорије.

Владика Григорије је, након Свете архијерејске литургије, служене поводом крсне славе овога храма у требињском насељу Хрупјела, поручио вјерницима и јавности да је свакоме вјернику познато да се цркве поштују, а да се иконама не звижди.

Након литургије коју је служио са владиком липљанским Јованом, епископ захумско-херцеговачки је поручио да ни овај, као ни други требињски храмови нису под хипотеком, већ су саграђени новцима саме Епархије и захваљујући вјерном народу Херцеговине, преносе "Независне новине".

"Саградили смо овај храм новцем наше епархије, не идући по сиромашним херцеговачким кућама да тражимо паре, јер боље од икога знамо да народ нема пара", рекао је владика Григорије, објаснивши да је само кула на којој је храм саграђен била једно кратко вријеме под хипотеком, али је то ускоро ријешено.

Подсјетивши да је храм саграђен на аустроугарској кули, коју је Епархија добила у замјену за много скупоцјенији простор у приватном власништву у центру града, владика је нагласио да су се у цркви водили мишљу како управо на том мјесту треба нићи храм као симбол страдања требињских Срба под окупацијом Монархије која је само на једном мјесту, на данашњем Тргу слободе, повјешала бројне најугледније требињске домаћине.

Демантујући наводе о стављањима херцеговачких богомоља под хипотеке, владика Григорије је истакао да је ово почетак његове приче о лажима које изговарају "они људи који ништа нису саградили осим себи неки станчић и неку малу кућицу троспратницу".

"Иако смо ми христијанизовали овај град, са Црквином, са Кулом Светих архангела и са још двадесетак цркава и манастира у Требињу и око Требиња, видим да су данас наши најбољи пријатељи Турци, а најбољи пријатељ града Требиња је један Турчин који се одавде одселио и који је овај град тужио", нагласио је владика Григорија, чије су ријечи у цркви Светих архангела наишле на опште одобравање мјештана који су, како су касније рекли, из његових ријечи докучили причу о бројним малверзацијама, заједно са милионском одштетом која је својевремено пресуђена Требињцу Салиху Алијагићу.

Сложили су се са владиком да је, заједно са Црквином, Тврдошем и бројним другим богомаљама, и овај храм који је пројектовао познати српски архитекта Пеђа Ристић, постао симбол Требиња, свједочећи о српској Голготи под окупаторима, али вјековној борби за слободу, међу којом је прва слобода вјероисповијести у њеном најчистијем и не окаљаном облику.

Владика Григорије је у обраћању вјерницима поменуо и прошлогодишњу Славу града Требиња – Свето Преображење, када су свечаност славља на Тргу слободе пиштаљкама нарушили до данас неоткривени хулигани.

"Приближава се Преображење, а они који су звиждали прошле године на овај празник, ако имају имало образа, не би требало да долазе ове године на Преображење. Нас није брига ко је на власти. Нас је брига да знамо чему се смије звиждати, а чему не смије, а Цркви православној, иконама светим, Србин никада звиждао није", истакао је владика Григорије.

Подсјетивши да православну цркву клевећу многи, епископ Григорије је препоручио да то "не треба да будемо ми сами".

"Ми живимо, браћо и сестре, у вријеме лажи, у вријеме виртуелне стварности, гдје људи говоре да јесте оно што није и зато нам је толико важна црква, важан нам је живот у цркви, а то је оно што једино може да спасе Херцеговину, земљу Светога Василије и Светога Саве.

Зато је важно да смо ми данас овдје заједно, да славимо и да се Богу молимо и да се никога и ничега не бојимо јер знамо у чијим је рукама правда, истина и милост", поручио је владика Григорије.

Позивајући Херцеговце на милост и праштање, али и на покајање, јер се и он сам као предводник цркве Христове у Херцеговини за сва сагрешења своја каје, владика Григорије је додао да је довољно само погледати храм у коме је данас била служба, па схватити зашто он сам, како каже, са радошћу трпи свако пљување и сваку себичност која му се лажно приписује, а једна од њих је и та да је он саградио овај храм.

"Замислите какав би ја био идиот када бих сада рекао – ја сам направио овај храм. Православни човјек то никада неће рећи. Овај је храм направио Бог, милост и љубав према Богу и роду, јер је то једина сила која може да гради, а свако онај ко разграђује, ко се свађа и мрзи било кога, макар и непријатеља свога, он не може да направи ништа, као што видимо, може само да разруши", истакао је владика Григорије.

На крају бесједе, владика Григорије је, користећи мисли нобеловца Иве Андрића, упитао: "Како је могуће да људи који нису спремни ништа да направе имају толико снаге и енергије да руше и да желе да разруше?".



0 КОМЕНТАРА

  1. Hipoteke sigurno nisu izmišljena priča jer je zbog toga i zbog politikantsva i trebalo da bude poslat u Ameriku…kad se uplašio prekomande vjerovatno je sredio te hipoteke sa svojim političarima.
    Ako nije bilo hipoteka kako je uspio dobiti tolike kredite ,i ako je narod izgradio hramove za šta su mu krediti uopšte trebali,,vidite kako je lako uhvatiti da ne govori istinu…
    Što se mene tiče nek troše milijarde ,ne zanima me, ali smeta kad podvaljuju i podmeću nešto što ne stoji da ,bi sebe opravdali..

  2. Korisniče Sword1, cijela ideologija i sistem, koji se održavaju i pomoću Grigorija, su zasnovani na kriminalu, laži i zločinima koji se umotavaju u razne folije, ali su providne, pa se ipak sve jasno vidi. Sve dok se ne desi promjena koja će donijeti novu ispravnu politiku koja će priznati zločine, progoniti zločince i odbaciti zločinačku ideologiju, narod će biti, ponižavan, pljačkan i izrugivan. Drugačiji ishod jednostavno nije moguć čak ni teorijski.

    Lijep pozdrav

  3. Korisniče Sword1, ti možda misliš da je sprega oligarhijske partijske vlasti i pojedinih crkvenih glavešina koja blati crkvu slučajno pala sa neba, ali dok god to misliš ostaće ti samo da laješ na zvijezde. Problem nije na nebu, nego među onima koji definišu i sprovode državnu politiku. Oni su stvorili Grigorija. Naravno, tebi je na volju da misliš i pričaš šta god hoćeš, kao uostalom i meni.

    Lijep pozdrav

  4. immortal, 28.07.2013. 13:38:40

    „злочиначка идеологија“, „спрега олигархијске партијске власти и појединих црквених главешина“…

    Ове мржњом према Србима набљуване безумотворине потичу из истог шињела као и „удружени злочиначки подухват“…

  5. aleks, 28.07.2013. 16:28:53

    Ајде, што си малициозан тако? Кад вратиш ово у контекст јасно се види да је човјек мислио на то да су подигнуте многе хришћанске богомоље у и око Требиња.

    Мало ко овдје на Фронталу има неку вриједност коју брани ма о чему да се радило, сви нешто нападају. Била то држава, Црква, људи, овај или онај политичар, здравство, школство, народ, ЕУ… Јасно је стање друштва, и реакција и не може бити пуно боља, али ово што се овдје дешава је дно дна. Жалосно људи.

  6. nema malicioznosti….nego kontam da je to dole bio baš hrišćanski kraj.. a i završavam čitanje jedne zanimljive knjižice: Istorija srednjevjekovne inkvizicije koju je napisao američki istoričar Henry Charles Lea.. ima o Stefanu Dragutinu -onom što je crkve gradio tamo sa druge teme…preporučujem – vidim da te to zanima: http://www.gutenberg.org/files/39458/39458-h/39458-h.htm

    zanimljivo štivo…

  7. Мени и није нешто занимљива, прочитах само овај дио о Драгутину и довољно ми је. Испаде да се човјек покатоличио и прогонио катаре, док се он заправо остао правовјеран, чак се и замонашио и узео монашко име Теоктист.

    Испадаш лаковјеран са овим булажњењима. Осим ако их намјерно не читаш са унапријед дефинисаним ставом према СПЦ и хришћанству уопште који сад попуњаваш читајући ово.

  8. Не бих ишао тако далеко. И сам имам обичај читати књиге различитих ставова да бих сагледао неко питање са неколико страна.
    Али провјеравај оно што читаш, ово за Драгутина очито није истина.
    Иначе, овај Хенри Чарлс Ли је из породице квејкера, једне чудне религијске групе, и доста је контроверзи о њему као пристрасном аутору.

  9. Kaze „crkve nisu pod hipotekom“. Pa to se u normalna vremene podrazumjevalo od sv. Save pa do ustolicenja preosvecenog vladike Grigorija. On je tu praksu uveo pa ima potrebu da vjerujuci narod obavjesti da je otplatio kredit i skinuo hipiteku. Stekli su se uslovi za novo zaduzivanje, dok jednom neki Austrijanac iz Hypo ili Raiffeisen banke ne pocne knjizit manastire u svoj ZK.

  10. Korisniče Sword1, ja pišem samo o stvarima koje znam.

    Za golu guzicu se obrati ljubitelju lika i djela dr Janeza Paćuke, prepoznaćeš ga po mentorovoj slici. Golu gozicu je on uveo, ne ja. Idiota i lajanja ima koliko hoćeš, nije to ništa. Povraćanja se ne sjećam gdje je pomenuto. U svakom slučaju, ako imaš neku konkretnu primjedbu na nešto što sam napisao, kopiraj, pa ćemo da vidimo šta je sporno.

    Inače, istina je i dalje ostala nepromijenjena. Hipoteke i razularenost Grigorijeva nisu pale sa neba, već imaju svoj uzrok. Ali polako, nadoće i tebi jednog dana.

    Lijep pozdrav

  11. Бленто, какве везе имају Вучић и Требиње. У Требињу је био Николић и кркан га је искористио баш онако кркански.

    Иначе, у недостатку шећераша Раме имаћу на коме лијечити живце. Сам свевишњи те послао.

Оставите одговор