Грчки министар: Чинимо натчовјечанске напоре

Влада Грчке учинила је "натчовјечанске" напоре да испуни захтјеве о штедњи које су земље еврозоне поставиле као услов за даљу исплату помоћи, изјавио је грчки министар за јавни реда Христос Папуцис. Папуцис је додао да Европа треба да поступа одговорно, након што је објављено да је отказан састанак у Бриселу о исплати другог пакета помоћи […]

среда, фебруар 15, 2012 / 09:13

Влада Грчке учинила је "натчовјечанске" напоре да испуни захтјеве о штедњи које су земље еврозоне поставиле као услов за даљу исплату помоћи, изјавио је грчки министар за јавни реда Христос Папуцис.

Папуцис је додао да Европа треба да поступа одговорно, након што је објављено да је отказан састанак у Бриселу о исплати другог пакета помоћи од 130 милијарди евра.

Предсједник еврогрупе Жан Клод Јункер изјавио је да ће, умјесто састанка лицем у лице, бити одржан конференцијски разговор. Он је додао да Грчка није показала да је посвећена плану штедње.

Земље еврозоне захтијевају да Грчка уштеди додатних 325 милиона евра, да би почела да добија средства из пакета од 130 милијарди евра. Влади у Атини овај споразум је неопходан да би избјегла банкрот сљедећег мјесеца.

"Грчка је учинила све што је требало да уради и људи не могу да поднесу више од тога. Влада је учинила натчовјечанске напоре и стигли смо до границе социјалног и економског система. Од сада, Европа треба да преузме одговорност", рекао је Папуцис на сједници Владе.

Јункер је раније изјавио да је са Грчком неопходно радити на техничким питањима "из бројних области", пренио је Би-Би-Си.

Европски министри финансија нису добили гаранције од лидера грчких политичких странака у вези са предложеним програмом штедње, рекао је Јункер.

Нови пакет помоћи договорен је на састанку лидера ЕУ у октобру, али је условљен усвајањем додатних мјера штедње у Атини.

Грчки парламент усвојио је прије три дана додатне буџетске резове, а странке су искљулиле више од 40 посланика који су одбили да подрже овај план.

Процјењује се да је грчки друштвени производ у четвртом кварталу 2011. године ослабио за седам процената, док је у истом периоду годину дана раније умањен за пет одсто.



0 КОМЕНТАРА

  1. Једино рационално објашњење је да им вјероватно неко то не дозвољава, бар не сад за сад.

    Погледајмо однос Грчке са Турском и Грчка ту утакмицу губи на свим пољима, а Туркса није чланица ЕУ.
    Зато могу да флексибилније поставе цијене у туристичком сектору, откину добар проценат свјетског туризма, а уз то стимулишу извоз са својом независном монетарном политиком.

    Све оно што би и Грчка постигла кад би напустила еврозону. Оборити цијене туризма и ето повећања прихода и више посла у земљи, затим извоз њихових специјалитета поморанџи, лимуна, брескви, маслине,…и ето још прихода и нових послова.

  2. Грчка је лоше вођена, колико су они лијени били и на каквим глупостима су се зезали, пази узимали су 14 плату, додатка што уопште иду на посао. Нису контали да им Њемачка на тај начин врши ненасилну колонизацију. Сада је крај. Биће крви до кољена.

Оставите одговор