Грчка и кредитори се договорили

Атина и њени међународни кредитори постигли су јутрос договор о трећем пакету финансијске помоћи, чиме Грчка избјегава банкрот и остаје у еврозони. “Споразум је постигнут. Преговара се о неким ситним детаљима”, изјавио је неименовни званичник министарства финансија послије маратонских преговора током ноћи у Атини, пренио је Ројтерс. Званичници Грчке су се и надали да ће […]

уторак, август 11, 2015 / 15:00

Атина и њени међународни кредитори постигли су јутрос договор о трећем пакету финансијске помоћи, чиме Грчка избјегава банкрот и остаје у еврозони.

“Споразум је постигнут. Преговара се о неким ситним детаљима”, изјавио је неименовни званичник министарства финансија послије маратонских преговора током ноћи у Атини, пренио је Ројтерс.

Званичници Грчке су се и надали да ће до данас постићи споразум са повјериоцима, који ће бити послат на одобрење Парламенту у Атини до 18. августа.

У преговорима су учествовали грчки министри финансија и економије Еуклид Цакалотос и Јоргос Статакис и представници Европске централне банке, Међународног монетарног фонда и Европског стабилизационог механизма о новом пакету помоћи.

Атини се журило да заврши споразум о новом програму о приближно 86 милијарди евра до уторка да би добила прву траншу до 20. августа, када се суочава са плаћањем дуга Европској централној банци.

Уколико нацрт меморандума о разумијевању и поновљена анализа одрживости грчког дуга буду спремни по плану, очекује се да ће их грчка Влада и Парламент одобрити до четвртка, што би отворило пут за сједницу министара финансија еврозоне у петак.

Тај договор о финансијским активностима Грчке представља важан корак ка постизању свеобухватног договора о пакету помоћи вриједном око 85 милијарди евра.

Договорено је да Грчка током 2015. године забиљежи примарни дефицит (уз буџетску равнотежу без исплате дугова) од 0,25 одсто бруто друштвеног производа (БДП), потом примарни суфицит од 0,5 одсто БДП-а 2016. године, 1,75 одсто БДП-а 2017. године и 3,5 одсто БДП-а 2018.



Оставите одговор