Грађани Србије највише вјерују војсци и цркви

Грађани Србије највише су задовољни радом цркве и војске, а најмање онима који би требало да управљају и контролишу министарства силе – Скупштином, Владом и политичким партијама, показали су резултати истраживања "Јавност Србије о безбједности", које је урадио Београдски центар за безбједносну политику. Анкета, чије резултате преноси београдски "Блиц", показала је да је рад цркве […]

недеља, јун 19, 2011 / 10:22

Грађани Србије највише су задовољни радом цркве и војске, а најмање онима који би требало да управљају и контролишу министарства силе – Скупштином, Владом и политичким партијама, показали су резултати истраживања "Јавност Србије о безбједности", које је урадио Београдски центар за безбједносну политику.

Анкета, чије резултате преноси београдски "Блиц", показала је да је рад цркве и војске највишом, одличном оцјеном оцијенио сваки пети грађанин, а црква и војска су добиле и најмање негативних оцјена.

У Србији влада подијељеност по питању осјећаја угрожености државе, јер готово да је једнак број оних који вјерују да је безбједна и оних који сматрају да није. Такође, двије петине грађана вјерује да је Војска Србије спремна да брани земљу, док приближно једна трећина мисли да није.

Међутим, истраживање је показало да грађани више вјерују институцијама када је ријеч о безбједности државе него када је ријеч о њиховој личној безбједности. Чак двије трећине грађана истакло је да се, прије свега, ослањају на себе, пријатеље и комшилук, а свега 20 одсто спонтано наводи полицију као заштитника.

Рад Народне скупштине негативно је оцијенило 38 одсто испитаника, политичких партија – 35 и Владе – 32 одсто, чиме је изражено њихово незадовољство радом ових тијела. Одмах иза њих по броју негативних оцјена су судство /27 одсто/ и предсједник Србије /22 одсто/, чији рад је сваки пети грађанин Србије оцијенио најнижом оцјеном.

Мање од половине Срба сматра да ЕУ не представља пријетњу за национални идентитет – 44 одсто, а трећина – 35 одсто у прикључењу ЕУ види пријетњу. За разлику од Уније, испитаници НАТО сматрају много већом пријетњом по национални идентитет и суверенитет.



Оставите одговор