Горња Македонија – Од српске покрајине до сеоског имена у УН

Због могућег промјене имена Македоније, о чему се прича посљедњих дана због убрзаног уласка земље у НАТО, спрема се нови политички хаос, пише Спутњик. Наиме, према писању тог медија, ако би нова македонска влада и успјела да на неки начин дође до већине у парламенту потребне за измјену Устава због имена државе, постоје индиције и […]

четвртак, јун 15, 2017 / 10:24

Због могућег промјене имена Македоније, о чему се прича посљедњих дана због убрзаног уласка земље у НАТО, спрема се нови политички хаос, пише Спутњик.

Наиме, према писању тог медија, ако би нова македонска влада и успјела да на неки начин дође до већине у парламенту потребне за измјену Устава због имена државе, постоје индиције и да би Албанци од Зорана Заева затражили да се у њега убаце неки елементи "тиранске платформе", а то је увод у нову драму.

Промјена имена Републике Македоније била би кап у препуној чаши коју Македонци не би могли да истрпе. Нова македонска влада на челу са Зораном Заевом навелико лупа главу како да испуни предизборне услове Вашингтона и Брисела и из македонског Устава избаци званично име Република Македонија — како би Грчка подигла вето и Македонија ушла у НАТО, оцјењује Спутњик.

Македонија у стању вета од 2004.

Македонија се још од 2004. године налази у "стању вета" када су у питању пријем у ЕУ и у НАТО, јер Грчка не дозвољава да она буде примљена ни у једну од ове двије организације, чак ни под међународно прихваћеном одредницом БЈРМ (Бивша Југословенска Република Македонија).

Упућени тврде и да је један од разлога што је Македонија била у скоро трогодишњој кризи и на ивици грађанског рата послије изнуђених избора од стране Запада, који су резултирали тиме да је губитник уз помоћ Албанаца формирао владу, управо и била промјена имена Македоније, како би Грчка одблокирала свој глас, а НАТО могао да се простре широм Македоније. Геостратешки гледано, то би значило да би НАТО тиме "затворио" круг и "завладао" од Егеја преко вардарске долине до Јадрана.

Александар Митевски из Центра за истраживање и аналитику из Скопља сматра да би било каква могућност да се Македонија другачије зове изазвала нову кризу у тој држави, а да ни одржавање референдума о промјени имена, које се најављује, не би био повољан сценарио.

"Да било који политичар, странка или влада предложе референдум, само би пребацили кривицу са себе на народ. А с обзиром на то да знамо како су прошли избори прошле године, и како је прошао референдум 2004. за територијалну реорганизацију, нико не вјерује да би тај референдум био фер. Тако да свака помисао на мијењање имена државе узрокује и нову кризу", каже Митевски.

Никола Димитров, нови министар спољних послова Македоније, већ је најавио и да би Република Македонија, како сада пише у Уставу, могла да промијени званично име у Горња Македонија, што би, како је рекао, било довољно да задовољи Грчку, а Скопљу отвори врата Алијансе. Међутим, да би се то десило, Заев би морао да мијења Устав, а то би значило да мора да има и двотрец́инску већину у парламенту, коју сада нема.

Можда Албанци искористе прилику…

Спутњик наводи да би подршка у парламенту могла да се нађе сасвим сигурно код Албанаца, али да је питање да ли би на то пристала највец́а опозициона опција – ВМРО-ДПМНЕ.

У незваничним оцјенама тврди се да би се ту можда и могао наћи неки компромис, јер се велики дио људи из бивше власти налази пред оптужницама за разне злоупотребе и малверзације, које би Заев могао да искористи као уцјењивачки капитал – слобода у замјену за глас у парламенту.

Такође, незванично, постоје индиције и да би Албанци "искористили овај тренутак" и од Заева затражили да се у склопу промјене Устава поводом имена убаце и неки елементи "тиранске платформе", што би био њихов услов да гласају за промјену имена, а зарад НАТО загрљаја.



Оставите одговор