Голићева и Свјетска банка: О старим и новим депонијама

Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Сребренка Голић примила је данас у посјету, Сану К. Х. Ага ал Нимер (Sana Kh. H. Agha al Nimer), вођу пројекта у оквиру Мисије Свјетске банке из Вашингтона за Други пројекат управљања чврстим отпадом. Министар Голић је упознала Мисију Свјетске банке са активностима које се у Министарству спроводе […]

четвртак, фебруар 14, 2013 / 16:31

Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Сребренка Голић примила је данас у посјету, Сану К. Х. Ага ал Нимер (Sana Kh. H. Agha al Nimer), вођу пројекта у оквиру Мисије Свјетске банке из Вашингтона за Други пројекат управљања чврстим отпадом.

Министар Голић је упознала Мисију Свјетске банке са активностима које се у Министарству спроводе на реализацији овог пројекта и истакла да су одлични резултати већ постигнути на изградњи регионалне депоније Бања Лука, да су резултати добри у Бијељини, те да се изградња регионалних депонија у Приједору и Зворнику одвија пројектованом динамиком и у складу са прописаним процедурама Свјетске банке, из чијих се кредитних средстава финансира овај пројекат, саопштено је из министарства.

Госпођа ал Нимер је рекла да је циљ њене посјете Бањој Луци да се размотри тренутни статус у имплементацији пројекта, како би се извршиле све неопходне припреме за редован средњорочни преглед свих аспеката у реализацији пројекта, који се очекује у јуну ове године:

„Јако сам задовољна, прије свега чињеницом да је госпођа министар толико ангажована на самој реализацији пројекта, али и резултатима који су у Републици Српској постигнути.“

Министар Голић је обавијестила представнике Свјетске банке да су завршени нацрти студија изводљивости за изградњу регионалних депонија које су планиране на подручјима општина Гацко (за општине Херцеговине) и Фоча (за општине Старе Херцеговине), те навела да су ови документи показали да би, с аспекта економске исплативости, ове депоније биле неисплативе или на граници исплативости. Министар Голић је изнијела став Министарства да се мора пронаћи оптимално рјешење за грађане и локалне заједнице које би учествовале у изградњи наведених депонија:

«Не смијемо оптеретити локалне заједнице кредитним задужењима која неће моћи враћати, а ни грађане драстичним поскупљењима услуге одвоза отпада. Такође, предузећа која би управљала регионалним депонијама не би смјела пословати с губитком», нагласила је она и затражила од Свјетске банке да се додатно ангажује како би се пронашло оптимално рјешење које би имало економску исплативост.

Госпођа ал Нимер је рекла да ће њен тим детаљно проучити наведене студије и да ће, заједно са Министарством и Јединицом за имплементацију Другог пројекта управљања чврстог отпада, пронаћи оптималан модел за управљање отпадом за регије Херцеговина и Стара Херцеговина.



Оставите одговор