Голићева: ХЕ на Дрини неће сметати Црној Гори

Планирана изградња и акумулације хидроелектрана Бук Бијела и Фоча на горњем сливу Дрине, коју ће заједнички реализовати "Електропривреда РС" и њемачка компанија "Рве Иноги", неће имати негативних ефеката по животну средину у Црној Гори. Истакла је то у петак Сребренка Голић, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС, након што је званичнике Владе Црне […]

петак, новембар 30, 2012 / 21:21

Планирана изградња и акумулације хидроелектрана Бук Бијела и Фоча на горњем сливу Дрине, коју ће заједнички реализовати "Електропривреда РС" и њемачка компанија "Рве Иноги", неће имати негативних ефеката по животну средину у Црној Гори.

Истакла је то у петак Сребренка Голић, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС, након што је званичнике Владе Црне Горе у Бањалуци упознала с налазима досадашњих студија утицаја на животну средину за наведене двије хидроелектране.

"Акумулација и изградња хидроелектрана ће искључиво бити на територији РС и она ће имати далеко већи утицај на РС него на Црну Гору. Ово министарство, међутим, никада неће дозволити да се гради нешто што ће имати негативан утицај по живот и здравље људи било на територији РС или са друге стране Дрине, на територијама Црне Горе и Србије", нагласила је Голићева.

Ивана Војиновић, помоћник министра за одрживи развој и туризам Црне Горе, изразила је захвалност Влади РС и ресорном министру на исказаној спремности да им се презентују све релевантне информације о могућем прекограничном утицају изградње ХЕ Бук Бијела и Фоча, на животну средину.

Двије владе ће, како је казала, успоставити свакодневну комуникацију како би се на што једноставнији начин отклониле све евентуалне недоумице које се могу јавити током реализације хидроенергетске инвестиције на горњем току Дрине. Нагласила је да ће цјелокупна јавност у Црној Гори и РС бити редовно информисана о свим даљим корацима у пројекту, посебно са еколошког аспекта и унапређења квалитета живота грађана.

"Ми ни прије два мјесеца, када је јавност укључена у ово, ни у једном моменту нисмо рекли да се противимо изградњи нових енергетских извора, већ да је неопходно да нам све битне информације учине доступним, што је урађено данас, како бисмо могли донијети свој коначан суд. Коначна студија још није завршена, а када угледа свјетлост дана, обје стране ће моћи да дају своје мишљење и сагласност", истакла је Војиновићева.

Званична Подгорица, према ријечима Војиновићеве, у потпуности схвата неопходност изградње енергетских објеката у нашем региону, јер су они, како је оцијенила, од круцијалног значаја за убрзање економског раста и развоја и привлачење страних инвестиција.

Народна скупштина РС је почетком новембра дала сагласност на одлуку Владе о избору компаније "РВЕ Иноги" за стратешког партнера у пројекту изградње хидроенергетског система Горња Дрина, који обухвата ХЕ Бук Бијела, Фоча, Паунци и Сутјеска инсталисане снаге око 238 мегавата, процијењене инвестиционе вриједности од 450 милиона евра.

Уговором је дефинисан однос власништва од 60 одсто за њемачку компанију и 40 одсто за "Електропривреду РС" у заједничкој фирми.

Изградња прве хидроелектране у низу – Бук Бијела, планирана је за почетак септембра 2014. године.

Том пројекту успротивиле су се еколошке организације у Црној Гори сматрајући да ће изградња објеката и акумулација имати штетан утицај на животну средину на ту сусједну државу, након чега је Влада у Подгорици затражила од РС да им, у складу с конвенцијом ЕСПОО, достави све информације о процјени еколошког утицаја.

Сребренка Голић је казала да за преостале двије хидроелектране – Сутјеска и Паунци, још нису урађене студије утицаја на животну средину, али да ће власти Црне Горе бити укључене чим до тога дође.

У делегацији Црне Горе у Бањалуци били су представници Министарства одрживог развоја и туризма, Министарства економије и Агенције за заштиту животне средине.



Оставите одговор