Гардијан открио тајне документе: Каква демократија, америчком политиком управља бизнис

Тајни судски документи до којих је дошао британски лист Гардијан откривају снажан утицај корпоративног новца на демократски процес и шта су све политичари, лобисти, па чак и судије спремни да ураде како би дошли до новца.

петак, септембар 16, 2016 / 12:29

Тајни судски документи до којих је дошао британски лист Гардијан откривају снажан утицај корпоративног новца на демократски процес и шта су све политичари, лобисти, па чак и судије спремни да ураде како би дошли до новца.

Ријеч је о чак 1.500 страница доказа које су прикупили тужиоци током истрага о неправилностима у прикупљању средстава у политичке сврхе. Прошле године, Врховни суд Виксонсина наложио је да сви документи униште, али је дио ипак сачуван и до њих је дошао Гардијан.

Документи отварају прозор у свијет који је јавности углавном недоступан и у коме велике корпорације и богати појединци поклањају милионе долара "трећим странкама" у покушају да утичу на изборе. Они свједоче о важној теми предсједничких избора 2016: изопачењу америчке демократије иза којег стоје велике компаније, а које су осудили и Доналд Трамп и Берни Сандерс.

То је и тема петиције која се тренутно налази пред америчким Врховним судом. Петоро тужилаца у Висконсину спровели су детаљну истрагу о кршењу закона о финансирању кампања у случају комитета за кампању Скота Вокера, гувернера Висконсина и бившег републиканског предсједничког кандидата. Позната као "Истрага против Џона Доуа" (назив за лице чије идентитет није познат), истрага годинама изазива огорчене расправе између конзервативаца и прогресивних снага.

Јула 2015. Врховни суд Висконсина обуставио је истрагу, тврдећи да су тужиоци погрешно протумачили закон о финансирању кампања, те да су се због тога окомили на оне који "нису урадили ништа незаконито". Упада у очи да је суд наредио да се сви докази које су тужиоци прикупили униште.

Међу процурилим документима су и поднијети докази, укључујући и стотине страница електронске преписке која се односи на Вокера, његове главне помоћнике, конзервативне лобисте и водеће републиканске личности као што су Карл Роув и предсједник Републиканског националног комитета Рејнс Прибес.

Из докумената се сазнаје и да је Доналд Трамп донирао 15.000 долара након што га је Вокер посјетио у његовом стану на Петој авенији у Њујорку.

Поред Трампа, у фајловима се појављују многи од најмоћнијих и најбогатијих десничара у САД: од суоснивача ланца трговина за продају грађевинског материјала и алата "Хом Депот" Кена Лонгонеа, хеџ-фонд менаџера Пола Сингера и Шелдона Аделсона, магната коцкарница у Лас Вегасу, па све до магната Карла Ајкана. "Примио са 1.000.000 долара од Џона Менарда данас", пише Вокер у једном имејлу, мислећи на милијардера и власника компаније "Менардс", ланца трговина типа "све за кућу".

Документа откривају и да је власник компаније "НЛ Индустрија", која је некада производила оловне боје, донирао чак 750.000 долара трећој странци блиској Вокеру. У вријеме донације, парламент под контролом републиканаца усвојио је нове законе који знатно отежавају жртвама тровања оловним бојама да туже "НЛ Индустрију" и друге бивше произвођаче оловних боја (федерални судови су касније поништили ове законе).

Процурили документи такође пружају увид у огромне напоре које су уложили савезници Скота Вокера како би конзервативном члану Врховног суда Висконсина Дејвиду Просеру помогли да задржи фотељу на реизбору 2011. Мрежа група истомишљеника и активиста усмјерила је 3,5 милиона долара у тајне корпоративне фондове како би платила спотове на ТВ и радију за подршку судији.

Документа откривају да је то био начин да десничари задрже већину у суду и самим тим остану на снази мере против синдиката које је увео Вокер.

"Ако изгубимо Џастиса Просера, готово је с Вокеровом агендом", написао је један од његових савезника у имејлу који је послао шефу кабинету гувернера и неколицини конзервативних лобиста.

Године 2015. Џастис Просер одбио је да се повуче из поступка у коме је државни врховни суд одлучивао о "Истрази против Џона Доуа", упркос чињеници да је истрага била фокусирана на исту мрежу лобиста и финансијера који су му помогли да сачува фотељу. Судија се придружио већини од четворо конзервативних судија који су гласали за прекид истраге и уништавање докумената до којих је сада дошао "Гардијан".

Просер је изјавио за Гардијан да су прошле четири године од његовог реизбора прије него што се придружио одлуци о затварању "Истраге против Џона Доуа" и да је током тог времена сукоб интереса нестао.

"Истрага против Џона Доуа" је покренута 2012, после серије гласања за смјену Вокера и шест републиканских сенатора након увођења закона против синдиката. Тужилаштво је тврдило да је гувернеров комитет за кампању управљао координисаном мрежом која обухвата групе за лобирање, посредством којих су усмјерене неограничене своте корпоративног новца, а да то није објављено.



Оставите одговор