Француска и Турска: Закон о негирању геноцида неуставан

Француски Уставни суд прогласио је данас неуставним закон о кажњавању порицања геноцида над Јерменима у вријеме Османлијског царства 1915. године, уз образложење да се таквим законом крши слобода изражавања. Одбацивање овог закона одмах је наишло на одобравање званичне Анкаре и "велико разочарање и дубоку тугу" присталица закона, како је у свом реаговању навео предсједник Француске […]

уторак, фебруар 28, 2012 / 17:58

Француски Уставни суд прогласио је данас неуставним закон о кажњавању порицања геноцида над Јерменима у вријеме Османлијског царства 1915. године, уз образложење да се таквим законом крши слобода изражавања.

Одбацивање овог закона одмах је наишло на одобравање званичне Анкаре и "велико разочарање и дубоку тугу" присталица закона, како је у свом реаговању навео предсједник Француске Никола Саркози, који се залагао за усвајање тог закона, а данас, после објављивања пресуде, одмах затражио од владе да састави нови нацрт.

"Закон је супротан Уставу", навео је Уставни савјет у одлуци о акту, који је изазвао озбиљну кризу у односима Француске и Tурске.

Уставни суд је пресудио да су "кажњавањем сваког ко оспорава постојање злочина.. .посланици починили неуставни напад на слободу изражавања", пренио је АфП.

Суд је такође навео да не жели да улази у питање одговорности, "које припада историчарима".

Француска је већ званично окарактерисала злочине над Јерменима као геноцид, али је новим законом било предвиђено да свако ко оспорава да је тај геноцид почињен буде кажњен максимално једногодишњом затворском казном и новчаном у износу 45.000 евра.

У првом реаговању из Анкаре, шеф турске дипломатије Ахмет Давутоглу изјавио је да ће кабинет сада одлучити да ли да обнови економске, политичке и војне састанке с Паризом, који су били замрзнути због усвајања спорног закона у француској скупштини 23. јануара.

"Пресуда је позитивна. Надам се да ће свако из овог научити неопходне лекције", рекао је Давутоглу новинарима, пренио је Ројтерс.

Одмах по објављивању вести о пресуди суда, француски предсједник је наложио влади да састави нови нацрт закона, који ће "узети у обзир одлуку Уставног савјета".



Оставите одговор