ФПН истраживао: Зашто се млади политички ангажују

Доминантан мотив политичког ангажовања младих јесте жеља да се дјелује у друштву и направи промјена било за себе, породицу или друштво у цијелости, резултати су истраживања које је провео Институт за друштвена истраживања Факултета политичких наука Универзитета у Бањалуци. Истраживач на Институту Бојана Миодраговић рекла је да су резултати истраживања о мотивима за политички ангажман […]

четвртак, октобар 2, 2014 / 12:25

Доминантан мотив политичког ангажовања младих јесте жеља да се дјелује у друштву и направи промјена било за себе, породицу или друштво у цијелости, резултати су истраживања које је провео Институт за друштвена истраживања Факултета политичких наука Универзитета у Бањалуци.

Истраживач на Институту Бојана Миодраговић рекла је да су резултати истраживања о мотивима за политички ангажман младих у Бањалуци, показали да је лидер политичке странке, као мотив учлањења, основни параметар код 25 одсто испитаника блока партија на власти /СНСД, ДНС, СП/, док није пресудан код више од 56 одсто испитаника.

“Код опозиционог блока партија лидер је пресудан код 64 одсто испитаника, а небитан и углавном небитан за 35 одсто испитаника”, рекла је Миодраговићева пред почетак представљања резултата пројекта “Мотиви за политички ангажман младих у Бањалуци”.

/Ко су млади политичари и има ли их уопште/

На питање да ли је запослење мотив учлањења у странку, испитаници су када је ријеч о њима лично одговарали да запослење није толико битан параметар, док 80 одсто сматра да се други баш из тог разлога политички ангажују.

Висок проценат испитаника руководи се политичким програмом при партијском ангажману код опозиционих партија, док је код блока на власти тај проценат нижи.

Миодраговићева је појаснила да је у истраживању, које је покренуто у априлу, учествовало 79 испитаника, млади чланови руководећих органа из пет политичких партија у Бањалуци – СП, СНСД, ДНС, НДП и СДС.

Прва фаза пројекта односила се на испитивање програма, платформи и статута партија да би се видјеле њихове основне политике – економска, социјална и образовна, док је друга фаза била анкетирање чланова и њихови ставови поводом учлањења, односно шта их је мотивисало и који су им циљеви битни у политичком ангажману.

Директор Института Весна Шућур-Јањетовић рекла је да је истраживање рађено на иницијативу Института за потребе Факултета политичких наука.

Она је подсјетила да је Институт основан прошле године, те да развија сарадњу са домаћим и међународним институцијама у научно-истраживачким пројектима.



0 КОМЕНТАРА

  1. Респектабилан узорак, погодан за „свакојака“ дијељења и упоређивања!

    „На питање да ли је запослење мотив учлањења у странку, испитаници су када је ријеч о њима лично одговарали да запослење није толико битан параметар, док 80 одсто сматра да се други баш из тог разлога политички ангажују.“

    Нисмо ми, други су!
    А што су бРезобразни ти неки други?!

  2. Ако су испитивали само на ФПН, онда би могли причати са младим у политици, о партијама и њиховим програмима, само име каже Факултет политичких наука.

    Ако питате сву омладину, од средњошколаца до студената, бар њих 70% осим назива партије којој из разних разлога припадају, њеног предсједника, и онога ко их је учланио уз обећање да ће имати од тога користи, немају појма о другим члановима осим можда личних познаника, о програму и идеји те партије да не говоримо.

    Нема веће срамоте од државе у којој је више пензионера него запослених, државе у којој има више запослених у канцеларијама него у производњи и на то да има око 200.000 младих чланова у свим партијама.

    Сунце ти јебем, то је значи још 70.000 канцеларија да по троје сједа у њих.

    Не стоји то моја драга дјецо тако, преко 70.000 чланова су владајуће и опозиционе партије учланиле младих људи од задњих локалних избора до данас.

    Запослили су око 1.000 у свим општинама Српске заједно, значи свако седамдесето дијете.

    Замислите кад ћете вас 199.000 младих чланова добити посао?

    Мада се понављам, али нормално је да отприлике 3.000 младих буде у пар партија, остали треба да уче, да се баве спортом, музиком ,да се блицају, да се буне против власти, родитеља, па зато сте млади.

    Побогу, ево ми смо еколози, па кад би више од пар хиљада имали активиста ја би се забринуо за нацију.

    Симпатије за спорт, музику и остале хобије су нормални,значи да имају такве партије па да десетине хиљада младих у њима има не би ме изненадило, напротив, срце би ми било пуно.

    Да сви хоћемо здрав и нормалан живот, да волонтирамо и учествујемо у акцијама које су допринос здравој животној средини, не би ми било чудо да учествује 200.000 младих из Српске.

    Да еколози, од сутра партија-покрет „ЗОРА“ има више од 5.000 младих активиста у Српској не би ме изненадило, све преко тога би осим моралне подршке нашој причи било забрињавајуће.

    Наравно толико би код нас очекивао активиста од свих осталих становника, остали треба само да се држе ове хумане приче код своје куће гдје живе и да раде као ми што то од срца радимо у цијелој држави, то би било нормално.

    Значи народе код нас је све наопако, што нас више пљачкају, понижавају, вријеђају интелигенцију то више младих у партијама, Боже сачувај.

    Ако буде среће и памети у нашем народу па дође вријеме да „ЗОРА“ буде имала више младих чланова од СНСД,СДС и ПДП заједно, онда ћемо као друштво живјети у правом демократском, богатом, чистом и културном друштву.

    Препоручујем да млади чланови бјеже из партија, као што бјеже из друштва гдје улизице и партијски плаћеници из њихових партија удавише својм причом о њиховом партијском вођи у централи и локалном сеоском вођи, претежно ђилкошу, част изузецима.

    Поздрав.

Оставите одговор