Форбс најављује нове границе на Балкану, најављује "правду за Србе"

Угледни магазин Форбс је недавно објавио спољнополитичку анализу у којој истиче да је на Балкану потребно ново цртање граница, како би се "исправила неправда према Србима који су заробљени иза непријатељских линија".

понедељак, март 6, 2017 / 15:35

Угледни магазин Форбс је недавно објавио спољнополитичку анализу у којој истиче да је на Балкану потребно ново цртање граница, како би се "исправила неправда према Србима који су заробљени иза непријатељских линија".

Даг Бандоу, спољнополитички коментатор "Форбса", у тексту истиче да политика званичног Вашингтона према Србији никада није имала много смисла.

– САД су жељеле да неке нације очувају а друге да разоре. У једном случају су наглашавале и осуђивале етничка чишћења , а у другом окретале главу на другу страну и негирале злочине. Једина заједничка ствар која је константна последица америчке политике је та да Срби увијек губе. Из Приштине и Београда допиру непријатељски тонови и пријетње, и баш због тога је вријеме да САД и ЕУ поново умијешају прсте и овога пута учине праву ствар – наводи аутор, а преноси "Хафингтон пост".

У чланку се истиче како је Југославија била вјештачка творевина Версајског споразума, те да је у наредним деценијама преживјела захваљујући "диктатури Јосипа Броза Тита и страху од совјетске инвазије". Међутим, Титова смрт је разбила "јединство" које је на окупу држало неколико нација.

– Након тога створен је политички вакуум који су искористили националисти, и Балкан је експлодирао. Прва Бушова администрација признавала је суверенитет Југославије, али како су Нијемци подржали независну Словенију, тако је започео серијски распад. САД и Европа подржали су стварање БиХ и Хрватске. Међутим, након што су подржали распад СФРЈ, америчко-европски савезници су изненада почели да се противе подјели и сецесији етничких Хрвата и Срба из БиХ, али и Срба из Хрватске – напомиње "Форбс".

– Док су злочини које су чинили Срби разглашавани на сва звона, муслимански и хрватски су прећуткивани. Вашингтон и Брисел су очекивали да српска мањина ћути и пристојно пати и трпи репресију осталих, већинских група, чак и онда када је суочена са етничким чишћењем. На примјер, Хрватска је, снажно потпомогнута америчком помоћи, починиле етничко чишћење и протјеривање више стотина хиљада Срба из њихових домова у Крајини. Када сам неколико година након те акције посјетио тај регион, све што сам видио су срушене и запаљене православне цркве, напуштена имања и фасаде "украшене" рупама од метака и гелера. Упркос свему томе, Вашингтон је одбио не само да призна те злочине, него се оградио сваке критике тог безумног етничког чишћења – написао је аутор.

Форбс пише да је таква политика Вашингтона на снази и данас, те да нема неке промјене, јер "САД остају доказани непријатељ у очима српског народа".

– Најновија балканска криза је Косово. Земља историјски више од 1.000 година повезана са српском историјом и културом, последњих деценија је масовно насељавана етничким Албанцима, што је утицало на промјену већинског становништва у том региону. Крајем деведесетих појављују се оружане албанске групе, које Вашингтон првобитно ословљава као терористичке организације. Међутим, убрзо се ситуација мијења а Албанци добијају сву подршку и љубав свјетских медија. Мени је лично Ибрахим Ругова, касније први предсједник Косова рекао да је Албанцима очајнички потребна "помоћ америчке војске и ЦНН". Након што су "тријумфалне" НАТО снаге успјеле да протерају српску војску, Албанци су почели да чине најстрашније злочине и етничко чишћење над Србима, протјеравши најмање четврт милиона Срба, Рома и осталог неалбанског становништва. Амерички и европски војници, упркос томе што су окупирали територију, урадили су јако мало да то зауставе – напомиње аутор.

Бандоу је додао да је "Приштина постала град којим руководе мафијаши и ратни злочинци", а читаво Косово "полигон на којем Саудијска Арабија регрутује и радикализује иначе секуларне муслимане". Истраживање које је спровео "Фридом хаус" за 2016. годину истиче да се "злочини над неалбанским становништвом на Косову малтене не процесуирају", да не постоји слобода штампе, као и да су политичари и судови огрезли у криминал и корупцију, као и трговину органима.

– САД и Европа су 2008. коначно збацили маску лажне дипломатије и признали Косово као независну државу. Хтјели су да "државу" убаце и у ЕУ, али се супротставила Русија и блокирала тај захтјев. Иако је администрација Џорџа Буша упорно понављала да "Срби имају пријатеља у Америци", он није схватао да је учинио потпуно супротно – наводи аутор и износи закључак да су неопходне нове границе:

– Људи са сјевера Косова желе да буду дио Србије. Ако су Албанци на југу Косова себи омогућили независност, онда Србима са сјевера то не смије да буде ускраћено. Да се разумијемо, нико не очекује нови рат на Балкану, али систематска неправда према Србима са Косова ствара нове могућности за конфликт. Нови преговори су неоходни, али они у којима САД и ЕУ неће бити на страни Албанаца, већ на страни Срба. Једино рјешење је да се Србији врати барем дио територије – закључује се у чланку.



Оставите одговор