Фонд здравства тражи да грађани РС враћају њихов дуг од пола милијарде КМ

Фонд здравственог осигурања (ФЗО) Републике Српске предложио је, у циљу смањења неизмирених обавеза које су премашиле пола милијарде марака, да се осим повећања акциза на дуван и алкохол, додатно опорезују и заслађена пића, те да проценат премије од аутоосигурања иде за здравствено осигурање, преноси пословни портал Капитал.

петак, новембар 18, 2016 / 11:06

Фонд здравственог осигурања (ФЗО) Републике Српске предложио је, у циљу смањења неизмирених обавеза које су премашиле пола милијарде марака, да се осим повећања акциза на дуван и алкохол, додатно опорезују и заслађена пића, те да проценат премије од аутоосигурања иде за здравствено осигурање, преноси пословни портал Капитал.

Влада РС недавно је усвојила дугорочни план измирења обавеза ФЗО којим су предвиђење мјере за смањење нагомиланих обавеза Фонда.

У плану се наводи да су неизмирене обавезе ФЗО на крају прошле године износиле 528,3 милиона КМ, а значајан дио тих обавеза, више од 200 милиона КМ, односи се на кредите.

Амбициозним планом Фонда предвиђено је да неизмирене обавезе до краја 2022. године буду сведене на нулу, а само у овој години предвиђено је враћање 94,3 милиона марака.

У Фонду наводе да садашњи ниво обавезне здравствене заштите није могуће одрживо финансирати из постојећих извора прихода ФЗО те због тога, осим реализације већ покренуте иницијативе за увођење додатних акциза на дуван и алкохол, наводе да је потребно покренути и иницијативу за додатно опорезивање заслађених пића.

„То опорезивање је потребно с обзиром на то да је доказан штетан утицај заслађених пића на здравље. Осим тога, потребно је реализовати раније покренуту иницијативу да се из премије обавезног осигурања од аутоодговорности издвоји одређени проценат на рачун обавезног здравственог осигурања“, пише у плану.

Тек након увођења додатних намета у Фонду наводе да је потребна и рационализација трошкова у здравственом систему те план мјера рационализације у здравственим установама које имају већи број запослених од прописаних стандарда.

Међу мјерама које је Фонд предложио је и компензација дуга по основу ИНО осигурања са Србијом и Хрватском чиме би се, како наводе, измирио значајан дио обавеза без одлива новца.
Један од приједлога је и да се обавезе Фонда према послодавцима по основу накнада за боловања радника дужа од 30 дана измире путем мултилатералне компензације.

„С обзиром на то да је за реализацију пројекцијом предложених мјера неопходна измјена и допуна законских прописа, односно доношење подзаконских аката, ефекти предложених мјера зависиће од динамике њиховог спровођења. У складу са тим ФЗО ће кориговати постојећи план измирења дугорочних обавеза, те мијењати предложене мјере“, додаје се у плану.

Павловић: Фонд треба да се пуни и измирује обавезе плаћањем доприноса

Економиста Зоран Павловић каже за Капитал да је из плана изостављена једна од основних ствари која је услов измирења обавеза Фонда, а то је повећање запослености, а тиме и броја осигураника у РС.

„Они очигледно не схватају да је основни проблем пуњење Фонда од стране запослених радника, а не из додатних намета које они хоће да ставе на терет грађана РС. Све остало је само додатно оптерећење грађана и захватање по разним основама за новац који је улудо потрошен нерационално и без контроле“, истакао је Павловић.

План смањења обавеза мора да се базира на стварању прихода по основу плаћања доприноса, затим на рационализацији трошкова па тек онда може да буде додатно пореско оптерећење на било шта.

„Влада РС не схвата да је њена одговорност стварање пословног амбијента, ново запошљавање и инвестиције, она само размишља о томе како ће да потроши или како ће потрошено да намири новим оптерећењима. То је потпуни апсурд“, рекао је Павловић.

Он је рекао да је невјероватно да Дом здравља у Бијељини послује без губитака, да сервисира све своје обавезе и уклапа се у оно што од Фонда добије, а да све остале здравствене институције послују негативно, укључујући и нову болницу у Бијељини која је већ прве године рада направила губитак од десет милиона КМ.

„Очигледно је да се здравствене индституције користе као облик запошљавања кадрова и трошења новца, а не као рационални облик обављања своје основне функције“, казао је Павловић.

Иако планира смањење ообавеза, Фонд је и у овој години наставио да се кредитно задужује и код три банке је подигао 24 милиона КМ. Ово задужење у Фонду правдају чињеницом да се доприноси редовно не плаћају те да још нису повећане акцизе на дуван и алкохол.



0 КОМЕНТАРА

  1. Тако и јест најбоље, треба опорезоват све што се може како би се измирили дугови, народ ће све издурат, издур’о је и горе…Једино треба причу о заштити народа, издајству, националној свијести и сл. ослободити сваког пореза, та и народ има душу, треба о нечему да слуша и да се чиме забавља…А остало – товари док кичма не пукне…Подржавам нове намете и порезе, идеја Владе РС је одлична, само тако!

Оставите одговор