ФК Борац: Оштра осуда хулиганства

ФК Борац поводом инцидената бањалучких навијача на утакмици са Жељезничаром у четвртак је издао званично саопштење које преносимо у цјелости. "ФК Борац данас је оштро осудио понашање групе навијача који су на утакмици полуфинала Купа БиХ између „Борца“ и „Жељезничара“ у сриједу 4. априла 2012. године у Бањој Луци својим понашањем допринијели да се сусрет […]

четвртак, април 5, 2012 / 12:48

ФК Борац поводом инцидената бањалучких навијача на утакмици са Жељезничаром у четвртак је издао званично саопштење које преносимо у цјелости.

"ФК Борац данас је оштро осудио понашање групе навијача који су на утакмици полуфинала Купа БиХ између „Борца“ и „Жељезничара“ у сриједу 4. априла 2012. године у Бањој Луци својим понашањем допринијели да се сусрет прекине у 66. минуту због напада на помоћног судију Никицу Томаса.

ФК Борац се на овај начин жели да се извини судији Томасу и свима који су дошли на Градски стадион у Бањалуци у намјери да уживају у спортском надметању двије екипе. У више наврата смо, почев од средине првог полувремена, посредством клупског официра за безбједност, тражили превентивно укључивање јединице за подршку МУП-а РС, али то није учињено због њихове процјене ситуације и законских прописа који нису прилагођени садашњој ситуацији.

Коначном исходу су допринијели и одређени поступци службених лица, прије свих главног судије Мидхата Арнаутовића, који је у неколико наврата иритирао публику и играче непоштовањем прописа, те допринио да се утакмица заврши прекидом. Сматрамо да је након пјевања увредљивих пјесама требало да се привремено прекине утакмица на период од пет минута и уколико се публика оглуши о позив официјелног спикера на престанак увредљивог скандирања и пјевања, пређе у сљедећу фазу – пражњење трибине у најкраћем могућем року. Ако то већ није учинио због пјевања увредљивих пјесама сматрамо да је задњи моменат био након убацивања предмета на атлетску стазу са источне трибине, прије него што је један предмет погодио помоћног судију.

Захтјев за пражњење трибина од главног судије стигао је тек у 66. минуту, након што је помоћни судија Никица Томас погођен у главу. Трибине су испражњене у року од десет минута, али одлуку главног судије да оне буду испражњене за пет минута није било могуће спровести, с обзиром на велики број људи на источној трибини. Да је господин Арнаутовић клубу домаћину оставио рок прописан чланом 31 Пропозиција такмичења Премијер лиге БиХ гарантујемо да би се створили услови за наставак утакмице.

Члан 31 Пропозиција такмичења Премијер лиге БиХ, став 2 и став 4: У случају да и након захтјева да се уклони увредљиви материјал или се настави са скандирањем слогана увредљивог садржаја, судија утакмице ће прекинути утакмицу и затражити од клуба домаћина да се испразни дио трибине – гледалишта у најкраћем року, а не дужем од 30 минута, а ако се то не осигура, судија утакмице ће утакмицу трајно прекинути, а о својој одлуци обавијестити клубове и делегата утакмице. То главни судија није учинио.

Наш официјелни спикер је у више наврата позивао навијаче на спортско и фер навијање. И поред чињенице да је ФК Борац предузео све мјере које предвиђа Законо окупљању грађана, Закон о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама и Правилник о безбједности на фудбалским утакмицама Фудбалског савеза БиХ десили су се пропусти на које, нажалост, нисмо могли утицати и свјесни смо да ће клуб сносити посљедице по Дисциплинском правилнику ФС БиХ, члан 53. Борац као ни остали клубови у БиХ се не могу изборити са хулиганима уколико се полицијске структуре и органи правосуђа активније не укључе у рјешавање проблема који је евидентан не само у Бањој Луци него и на осталим теренима у БиХ.

Борац не амнестира припаднике клупске службе обезбјеђења који су приликом претреса имали пропуста у раду, те ће против њих провести одговарајуће поступке у складу са клупским правилницима", наводи се у саопштењу бањалучког клуба.

Такмичарска комисија ФС БиХ је у четвртак утакмицу регистровала службеним резултатом 3:0 у корист Сарајлија, а Градски стадион у Бањалуци суспендовала је до даљњег.