Фирма из Вијетнама мјерка Шећерану

Компанија из Вијетнама Ханоj-Ких Бак Адри фуд груп” заинтересована је за куповину бијељинске "Шећеране”.

среда, децембар 28, 2016 / 10:43

Компанија из Вијетнама Ханоj-Ких Бак Адри фуд груп” заинтересована је за куповину бијељинске "Шећеране”.

Представници вијетнамске компаније два пута су до сада посјетили Бијељину, гдје су са стечајним управником “Шећеране” Лазом Ђурђевићем разговарали о куповини овог некадашњег гиганта.

– Прво нас је прије мјесец посјетила делегација ове компаније у ужем саставу, а више њих у посјети је било и прије неколико дана. Разговарали смо дуго о њиховој заинтересованости за куповину “Шећеране” и објаснили им све у вези са стањем у фабрици, дуговима и потраживањима. Очекујем ускоро повратну информацију и надам се да ће ова компанија купити “Шећерану” и задржати њену основну дјелатност – казао је Ђурђевић.

Он је навео и да у посљедње вријеме, осим фирме из Вијетнама, нема нових заинтересованих за куповину једине фабрике шећера у БиХ.

– Могуће је да је још неко заинтересован, али неће да изађе у јавност. Видјећемо да ли ће се неко још појавити 18. јануара за када је заказана друга лицитација за продају имовине “Шећеране” – навео је Ђурђевић.

У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС казали су да је њихово опредјељење да “Шећерана” заврши у рукама купца који ће задржати њену дјелатност.

– Подржаћемо купце који су спремни да “Шећерану” ревитализују, јер ова фабрика може допринијети развоју Семберије и запошљавању значајног броја радника и пољопривредника – навели су у Министарству пољопривреде.

Прва лицитација за имовину “Шећеране”, на којој је њена вриједност била процијењена на 23,74 милиона КМ, пропала је јер није било заинтересованих купаца. Потом је заказана нова за коју је вриједност имовине умањена за 30 одсто на око 16 милиона КМ.

Скупштина повјерилаца “Шећеране” крајем септембра је донијела одлуку о продаји имовине путем лицитације, јер нико од потенцијалних стратешких партнера, који су помињани у јавности, није доставио понуду за куповину фабрике. Приједлог за отварање стечаја у некадашњем бијељинском гиганту Окружном привредном суду у Бијељини поднијела је Пореска управа РС 31. јула 2015. године због милионског дуга “Шећеране”.

РС је постала власник “Шећеране” након што је због прања новца правоснажно осуђен њен претходни власник Зоран Ћопић и трајно му одузета имовина вриједна око 20 милиона КМ.



0 КОМЕНТАРА

  1. Немама ништа против страног капитала, мада припадам људима који мисле да све стратешке гране привреде/пољопривреда-шећерана), требају да буду већинско власништво народа-државе.
    Вријеме ће 100% показати да је то једино рјешење.
    Неважно, мени је толико понижавајуће да вијетнацима(о којим мислим све најбоље, чак боље него о нама, због мучеништва које су прошли) продајемо шећерану, наравно условно, јер ће опет неки наш коњ, бивши таксиста, или кондуктер, или…., бити друга рука, а прва ће наравно бити власт.

Оставите одговор