Фед подигао долар, промјене у цијени нафте

Цијене нафте су пале, након краткорочног раста претходног дана, јер је наговјештај Феда о подизању каматних стопа у децембру подстакао раст вриједности долара. Цијена америчке "лаке" нафте за испоруку у децембру пала је 25 центи на 45,69 долара, а цијена сирове нафте "брент" за децембарске испоруке за 23 цента на 48,82 долара по барелу, преноси […]

четвртак, октобар 29, 2015 / 11:09

Цијене нафте су пале, након краткорочног раста претходног дана, јер је наговјештај Феда о подизању каматних стопа у децембру подстакао раст вриједности долара.

Цијена америчке "лаке" нафте за испоруку у децембру пала је 25 центи на 45,69 долара, а цијена сирове нафте "брент" за децембарске испоруке за 23 цента на 48,82 долара по барелу, преноси агенција Франс прес.

Цијене нафте су јуче на кратко порасле, након што је америчко министарство енергетике саопштило да је ниво комерцијалних залиха порастао у мањем обиму од очекивања, што указује на опоравак тражње у земљи која је највећи свјетски потрошач "црног злата".

Тај опоравак је, међутим, био кратког даха, пошто је Фед наговијестио да би прије краја ове године могао подићи каматне стопе, изражавајући истовремено оптимизам у погледу стања америчке привреде после "солидних" података о домаћој потрошњи и пословним инвестицијама.

"Будући да се Фед јуче уздржао од подизања каматних стопа, тржиште ће се фокусирати на децембарски састанак када ће вјероватно и доћи до подизања каматних стопа", изјавио је аналитичар компаније ЕY, Санџив Гупта.

Вијест о потенцијалном повећању каматних стопа на наредном састанку Феда погурала је вриједност америчког долара, а будући да се нафтом тргује у тој валути, "црно злато" тако постаје скупље за власнике слабијих валута, што нагриза тражњу и обара цијене, наводи француска агенција.

Референтна каматна стопа у САД значајно утиче на каматне стопе широм свијета, а спекулације о њеном кретању су протеклих мјесеци доводиле до турбуленција на свјетским тржиштима.



0 КОМЕНТАРА

  1. Колико овде има компликација око цијена, и да ли је појефтињење заиста појефтињење. Пошто се само доларом може купити нафта (иначе слиједи сценарио садам, ако неко продаје за евре) ти мораш купити доларе, па њима нафту. Онда номинално треба мање долара за нафту, али више евра или других валута, уколико је пад цијене изазван растом долара. А ми толико дрвља и камења на наше нафташе 🙂

  2. Одлично је што долар расте, јер наши генијалци планорају да се задуже у доларима. Тако да валутни ризик буде што већи,а могућност да вратимо вишеструко више него што смо узели што ближа.

Оставите одговор