Факултет у Загребу напушта болоњски систем студирања

Економски факултет у Загребу напушта болоњски систем студирања, а нови модел студирања биће примијењиван од јесени, пише хрватски "Јутарњи лист". Умјесто болоњског модела 4 плус 1, прелази се на интегрисане петогодишње студије. Економски факултет је закључио да им бечелор дипломе нису потребне, а интегрисане студије ће увести и Кинезиолошки факултет у Загребу Основни разлог за […]

среда, фебруар 25, 2015 / 20:29

Економски факултет у Загребу напушта болоњски систем студирања, а нови модел студирања биће примијењиван од јесени, пише хрватски "Јутарњи лист".

Умјесто болоњског модела 4 плус 1, прелази се на интегрисане петогодишње студије. Економски факултет је закључио да им бечелор дипломе нису потребне, а интегрисане студије ће увести и Кинезиолошки факултет у Загребу

Основни разлог за напуштање досадашњег (болоњског) модела у томе је што тржиште рада није препознало оне са бечелор дипломама, што је узроковало да 90 одсто студената економије и пословне економије након четврте године настављају студије и постају магистри економије.

Ова промјена, којој је зелено свјетло дало надлежно Национално вијеће за науку, високо образовање и технолошки развој, различито се тумачи. Појединци је проглашавају напуштањем "Болоње", а други тврде да је то само још један од болоњских модела.

„Ово је напуштање болоњског система. Заправо ово је продужетак старих четворогодишњих студија на пет година, што представља опасност да наш титуле неће бити препознате нигдје ван Хрватске, а програм ће за већину студената бити пренатрпан сувишним садржајима“, каже Невен Будак, вожа тима за спровођење Стратегије образовања.

Он је додао да ће оваква промјена ићи на руку приватним факултетима који нуде краће програме, а исту могућност запошљавања.

И Хрвоје Краљевић, члан Националног вијећа и министар науке, за вријеме чијег је мандата потписана Болоњска декларација, противи се одлуци Економског факултета.

„Овај чин је сигурно корак према напуштању Болоње. Очекујем да ће, поучени примјером Економског факултета, и остали кренути у промјену модела и велик сам песимиста што се тиче даљег развоја ситуације“, тврди Хрвоје Краљевић. Болоњски процес је, према његовом мишљењу, јако добро замишљен, али је у Хрватској потпуно наопако примијењен.

На Економском факултету су ову одлуку чекали пет година. Пред Национално вијеће изашли су са нагомиланом документацијом, међу којом је и елаборат са више од 1000 страница. За позитиван примјер интегрисаних студија пословне економије наводе: Чешку и Масачусетс из САД-а.

Декан Економског факултета Лајош Жагер негира да се новим моделом напушта Болоња и каже како је све одрађено у складу са Законом о високом образовању који препознаје интегрисане студије, што потврђује и предсједник Националног вијећа Иво Дружић.

Идејни зачетник напуштања модела 4 плус 1 је бивши декан Економског факултета Тонћи Лазибат, садашњи проректор за пословање Универзитета у Загребу који тврди да "ово није рушење Болоње, већ један од модела који је такође болоњски".



Оставите одговор