Европски парламент бринуо бригу о српској и референдуму

Европски парламент усвојио је данас резолуцију у којој изражава забринутост због слања припадника специјалних снага МУП-а РС на обуку у Руску Федерацију, те осуђује чињеницу да је Закон о јавном реду и миру РС још на снази, за који истиче да поткопава темеље грађанских слобода. Поздравили су и најаву Милорада Додика, предсједника РС, да ће […]

четвртак, април 14, 2016 / 22:41

Европски парламент усвојио је данас резолуцију у којој изражава забринутост због слања припадника специјалних снага МУП-а РС на обуку у Руску Федерацију, те осуђује чињеницу да је Закон о јавном реду и миру РС још на снази, за који истиче да поткопава темеље грађанских слобода.

Поздравили су и најаву Милорада Додика, предсједника РС, да ће референдум о Суду и Тужилаштву БиХ бити одгођен, али позивају Народну скупштину РС да донесу адекватну одлуку у том смјеру.

“Позивамо на потпуно одбацивање идеје о референдуму зато што она угрожава кохезију, сувереност и интегритет земље и поткопава напоре за поправљањем социјалне и економске ситуације свих грађана БиХ”, навели су.

Парламентарци ЕУ изразили су забринутост због радикализације и чињенице да постоје борци који се боре у Исламској држави, те позивају БиХ да појача напоре на сузбијању тероризма и радикализације, посебно међу младима.

“Европски парламент позива на хитан развој програма дерадикализације и давање бољих економских шанси младим људима, што их може одвратити од интересовања за радикалне идеологије”, наводи се у резолуцији. ЕП је позвао на наставак уставних, правних и политичких реформи, које треба да земљу трансформишу у ефикасну и инклузивну правну државу која ће, како истичу, гарантовати права свим конститутивним народима и грађанима БиХ.

“ЕП позива институције ЕУ да буду активније ангажовани на проналажењу трајног рјешења за уставну структуру БиХ”, навели су парламентарци, те позвали политичке и вјерске лидере да се уздрже од националистичке и сецесионистичке реторике подјела и поларизације друштва. ЕП је поздравио ступање на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању, као и формирање надлежног комитета за његово спровођење, али жали да нису усвојене процедуре рада због етничких блокада у начину гласања.

“Са жаљењем констатујемо да је корупција на највишим нивоима и даље раширена појава, као и да до сада уложени политички напори нису довели до конкретних резултата. и даље смо забринути због слабог правног и институционалног оквира за борбу против корупције”, навели су посланици.

Парламентарци су позвали и радну групу да припреми амандмане на Изборни закон БиХ како би били осигурани услови за поштене и демократске изборе за истински суверенитет земље.

“Демократски избори не могу довести до резултата ако нема поштовања људских права и темељних слобода без било какве дискриминације на етничкој, вјерској, полној, политичкој или било којој другој основи”, истиче се у резолуцији. Упозорили су на фрагментираност јавне администрације, политизацију и слабу координацију која спречава институционалне и правне реформе, најављене у Реформској агенди за коју је парламент исказао пуну подршку.

Јоханес Хан, комесар за проширење, захвалио је Кристијану Дану Преди, извјестиоцу Европског парламента за БиХ, на резолуцији за коју је рекао да је у складу с посљедњим извјештајем Европске комисије.

“Поздрављамо текст који је уравнотежен и у великој мјери у складу с извјештајем Европске комисије о БиХ из новембра 2015. године. Он добро одражава стање у земљи, нарочито када је у питању повратак на реформски пут и почетак рјешавања отворених питања на путу ка европским интеграцијама. Поздрављам подршку коју ова резолуција даје обновљеном приступу ЕУ према БиХ, а нарочито фокусирање на социо-економске реформе и реформе у области владавине права и јавне управе, које је БиХ усвојила у оквиру своје Реформске агенде из јула 2015. године”, навео је Хан.

Хан је закључио да је приликом његове посљедње посјете Сарајеву 21. марта стекао увјерење да у земљи постоји позитивна динамика, те да је показано да БиХ може испунити очекивања која се пред њу постављају. “Али и даље остају отворени изазови чијем рјешавању треба озбиљно приступити, између осталог, и кроз даље спровођење Реформске агенде. За то ће бити потребно да ЕУ остане у потпуности ангажована у БиХ и да подржи земљу у испуњавању услова по приоритетима, у блиској сарадњи с међународним и локалним заинтересованим странама, као што су међународне финансијске институције и организација цивилног друштва”, рекао је он.

Референдум демократско право грађана

Лука Петровић, генерални секретар СНСД-а и посланик те странке у Народној скупштини РС, рекао је да је РС привржена Дејтонском споразуму и да не чини ништа што угрожава дејтонско уређење земље и било чија права.

“А што се тиче одлуке о референдуму, то је демократско право свих грађана да се изјасне о сваком питању које је релевантно. Посланике Европског парламента подсјетио бих да се тамо расписују референдуми за пуно неважнија питања”, рекао је он.

Потребне даље реформе

Посланици Европског парламента су путем резолуције поздравили захтјев за чланство Босне и Херцеговине у ЕУ. “БиХ је поднијела захтјев за чланство у ЕУ у истој седмици у којој је Европски савјет расправљао о референдуму УК. Тиме се показало да је модел ЕУ и даље привлачан”, рекао је Кристијан Дан Преда, извјестилац ЕП.



Оставите одговор