Европа нема довољно пчела

Европи недостаје 13,4 милиона гајених ројева са седам милијарди пчела за опрашивање пољопривредних култура, оцијенили су научници са Универзитета "Рединг" у Великој Британији. По закључцима студије објављене у америчком часопису "Јавна библиотека за науку" Public Library of Science, због све ширег гајења уљарица за биогориво, потреба за опрашивањем је од 2005. до 2010. године расла […]

четвртак, јануар 9, 2014 / 14:44

Европи недостаје 13,4 милиона гајених ројева са седам милијарди пчела за опрашивање пољопривредних култура, оцијенили су научници са Универзитета "Рединг" у Великој Британији.

По закључцима студије објављене у америчком часопису "Јавна библиотека за науку" Public Library of Science, због све ширег гајења уљарица за биогориво, потреба за опрашивањем је од 2005. до 2010. године расла пет пута брже од умножавања гајених ројева пчела.

Истраживање које су спровели научници са Универзитета „Рединг“ дошло је закључка да Европа сада има само двије трећине ројева пчела колико јој је иначе потребно за несметано опрашивање пољопривредних култура. Што се бројки тиче недостаје јој 13,4 милиона ројева или, укупно, седам милијарди пчела.

Највећи проблем и мањак пчела забиљежен је у Француској, Њемачкој, Италији и Великој Британији, гдје је стање посебно забрињавајуће јер је преостало мање од једне четвртине броја неопходних пчела.

Стање је нешто боље у Француској и Њемачкој где има 25 до 50 одсто неопходних ројева пчела.

Зато је пољопривреда све зависнија од другог, спорадичног опрашивања у којем учествују дивље пчеле и бумбари, а то су још осјетљивији инсекти.

Студија показује да европска политика масовног гајења уљарица за биогориво, као „монокултурална“ – ускраћује разноврсност исхране инсеката.

То је довело до непредвидивих последица – до зависности од неизвесног, случајног опрашивања, уз све мање учешће „домаћих“, гајених пчела, рекао је Том Бриз, један од аутора студије.

То значи и, рекао је други аутор, Сајмон Потс, да је све нужнија боља заштита „дивљих опрашивача“ – дивљих пчела и бумбара јер, ако и њихов број почне да опада, неизбјежна је пропаст пољопривредне производње.



Оставите одговор