Ево рјешења: Порески дуг за власнички удио државе

Влада РС предлаже предузећима рјешењење за пореске дугове – по принципу: доспјели порески дуг у замјену за власнички удио републичких институција, општина и јавних фондова. Предузећа ће ускоро имати прилику да овако очисте дуг, утврдила Влада РС на зпосљедњој сједници. Многи привредни субјекти због утицаја глобалне економске кризе и других фактора запали у стање отежаног […]

субота, фебруар 23, 2013 / 10:46

Влада РС предлаже предузећима рјешењење за пореске дугове – по принципу: доспјели порески дуг у замјену за власнички удио републичких институција, општина и јавних фондова.

Предузећа ће ускоро имати прилику да овако очисте дуг, утврдила Влада РС на зпосљедњој сједници.

Многи привредни субјекти због утицаја глобалне економске кризе и других фактора запали у стање отежаног пословања, увећаних губитака, немогућности измиривања текућих обавеза и посљедично стварања пореског дуга, наводи се у Министарству финансија РС које је предлаожило Нацрт закона о начину измирења пореског дуга.

С циљем омогућавања опстанка тих предузећа, а првенствено одржавања радних мјеста, ресорно министарство је предложило два ванредна начина измирења пореског дуга, међу којима и конверзију у власничке удјеле, односно акције.

– Претварањем пореског дуга у власнички удио у пореском дужнику умањиће се негативан резултат пословања тог пореског дужника, омогућиће се даљи наставак пословања и, што је најважније, допринијеће се очувању постојећих радних мјеста уз могућност и отварања нових – сматрају у Министарству финансија РС.

Законом је предвиђено да се конверзија обавља према књиговодственој вриједности због процјене да ће се на тај начин најбоље заштитити потраживања и капитал РС.

Власнички удјели које би држава стекла у поступку конверзије пореза, а који би припали епубличком буџету ући ће у портфељ Акцијског фонда РС, док ванбуџетски фондови и јединице локалне самоуправе добијају капитал по основу конверзије својих потраживања.

План Б: Одгода

Друга предложена мјера је одгода пореског дуга и то једнократно најдуже до годину дана, односно продужење периода репрограма пореског дуга са садашње три године на пет година с отплатом у једнаким мјесечним ратама.

За ово право, дужник мора испунити услове који се, између осталог, односе на обавезу обезбјеђења дуга прописаним средствима као што су хипотека над непокретностима, залог над покретним стварима, неопозива банкарска гаранција или јемство другог лица.

Привреда је у условима опште неликвидности и било је неопходно доношење закона који би растеретили пословне субјекте, каже Миладин Видић, потпредсједник Привредне коморе РС.

– Омогућавање конверзије пореског дуга сматрам добром мјером у правцу одржавања многих угрожених предузећа у животу, јер је алтернатива захтјев за једнократну наплату потраживања која води гашењу предузећа. На први начин можемо добити опорављено предузеће које ће придоносити дуг низ година, док алтернатива не води ничему – изјавио је Видић.

Према подацима Пореске управе РС, укупна висина пореског дуга износи 1,4 милијарде КМ, с тим да се значајан дио дуга односи на давно затворене фирме основане од 2001. до 2003. године искључиво због прања новца. Репрограмом је, пак, обухваћен порески дуг у износу од 283 милиона КМ.



0 КОМЕНТАРА

  1. Па да, коначан резултат приватизације је национализација. 😀

    Кад смо као клинци ишли на скијање до некадашње жичаре на Старчевици, могли смо видјети смијешног пса који упорно покушава зубима да ухвати свој реп и тако се врти у круг.

Оставите одговор