ЕУ Србији њеним стилом: И статус и преговори

У Европском парламенту у Бриселу данас је подржан став да се у марту одобри Србији статус кандидата за чланство у ЕУ. Парламентарци су тражили да се о чланству што прије покрену и преговори, првенствено о поглављима владавине закона и правосуђа. То су истакли скоро сви посланици који су у Спољнополитичком одбору ЕП разматрали предлог резолуције […]

четвртак, јануар 12, 2012 / 15:31

У Европском парламенту у Бриселу данас је подржан став да се у марту одобри Србији статус кандидата за чланство у ЕУ.

Парламентарци су тражили да се о чланству што прије покрену и преговори, првенствено о поглављима владавине закона и правосуђа.

То су истакли скоро сви посланици који су у Спољнополитичком одбору ЕП разматрали предлог резолуције којом се тражи да Европски савјет да "зелено свјетло" за кандидатуру Србије, "под претпоставком да ће српске власти дотле испунити услове".

Извјестилац за Србију Јелко Кацин је на Одбору Евопског Парламента поздравио напредак Србије и позвао одбор да заузме чврст став да Србија заслужује и статус државе кандидата и датум почетка преговора о чланству у ЕУ.

"Последња два оптужена за најтеже војне злочине су, прошле године, била ухваћена и изручена Хашком суду. То је био велики корак у успостављању праведности, помирења и обезбјеђивању мирне будућности региона", рекао је Кацин у свом уводном наступу, додавши да се Србија још увијек суочава са великим регионалним изазовима, прије свега са Косовом.

Кацин сматра да су у дијалогу Београда и Приштине, упркос прекинутом дијалогу, постигнути важни напреци, а потребни су и континуитет и имплементација договореног. Кацин је нагласио да Србији нико тиме не поставља нове критеријуме, јер су регионална стабилност и сарадња кључни услови напретка који су важили и за све државе које су ушле у ЕУ 2004. године, а важиће и за све државе западног Балкана.

Као важан напредак, Кацин је представио и рад независних органа – омбдусмана и комесара за заштиту једнакости, као и цивилна друштва која дају важан допринос консолидацији српске демократије.

Посланици одбора су сагласно подржали извјештај, а највише критика је било поводом спровођења реформе правосуђа. Кацин је реформу правосуђа подржао и рекао да је и он свјестан почетних тешкоћа, још једном позвавши да се Србији да статус и датум, јер ће управо почетак преговора и отварање поглавља 23 и 24 увид и праћење успијешности спровођења реформе правосуђа бити битно лакши, бољи, бржи и реални.

Један званичник Европске комисије је објаснио да је та реформа у Србији увелико одмакла, да је то закључак и независних стручњака, а да су власти у Београду кренуле у такву свеобухватвну реформу правосуђа и прије самог почетка преговора о чланству с ЕУ.

У расправи су се чуле оцјене да би статус кандидата за Србију био и важна порука свима на Западном Балкану да се процес проширивања ЕУ наставља.

Чуле су се и замјерке на то што је Њемачка у децембру прошле године зауставила одобравање кандидатуре за чланство Србији, али је њемачка посланица Дорис Пак рекла да није само Њемачка имала примједбе, већ и друге земље.

Дорис Пак је примјетила да су у децембру на сјеверу Косова били нападнути њемачки и аустријски војници Кфора, али је додала да се и она залаже за статус кандидата за Србију без датума почетка преговора.

У расправи је словеначки посланик Иво Вајгл подржао став да се Београду одобри нови корак ка чланству у ЕУ и рекао да жели да упути честитке Србима за предстојећу православну Нову годину.

У нацрту Резолуције о европској интеграцији Србије истиче се да би, с обзиром на у октобру 2011. дато Мишљење Европске комисије о напретку Србије, преговори о чланству с Београдом "требало да почну што прије, чиме би се показала преданост Европске уније перспективи те земље за улазак у ЕУ".

Јер, како је наглашено, ЕП "сматра да су остварени кључни приоритети на које је Европска комисија указала у Мишљењу, као и да се настављају реформе" у Србији.



Оставите одговор