ЕУ се похвалила растом и највећом запосленошћу од 2009.

ЕУ и Еврозона забиљежиле су просјечан привредини раст од око два процента у 2016. години, а и јавне финансије су побољшане.

четвртак, мај 25, 2017 / 11:36

ЕУ и Еврозона забиљежиле су просјечан привредини раст од око два процента у 2016. години, а и јавне финансије су побољшане.

Запосленост од 233 милиона оних који имају посао у ЕУ, рекордно је висока, објавила је Европска комисија.

Европска комисија је у свом редовном ”европском семестру” за прољеће 2017. године нагласила да је незапосленост у ЕУ на "најмањем просјеку још од 2009. године”, а да улагања у неким државама чланицама премашују ниво на коме су била прије економске кризе.

У Европској Комисији упозоравају да спор раст продуктивности и још присутне посљедице кризе, укључујући и разлике међу државама и унутар њих као и неизвјесни спољни фактори и даље оптерећују европску привреду.

– ЕУ биљежи раст шесту годину за редом. Ипак, опоравак је неравномјеран и још увијек нестабилан. Морамо употребити сва расположива средства за подстицање раста, а то укључује паметне привредне реформе и интелигентну примену фискалне политике – поручио је комесар надлежан за економију и финансије Пијер Московици.

Европска комисија представила је државама чланицама и своје препоруке у циљу равнотеже између одрживости јавних финансија и подстицаја привредног раста. У циљу координације економских политика Комисија је позвала државе чланице да раде на ”укључивом, чврстом и одрживом” привредном расту, укључујући и повећање конкурентности и иновативности.

Када су у питању појединачне препоруке, Европска комисија каже да су земље чланице просјечно направиле ”одређени напредак у двије од три препоруке”, при чему је највећи корак у напред учињен у области фискалне политике и управљања као и финансијских услуга.

Европска комсија је препоручила и укидање процедудура за случај прекомјерног дефицита за Хрватску и Португал.

Италија је, према виђењу Европске комисије, примијенила тражене фискалне мјере, док је Румунија упозорена на ”значајна одступања” када је у питању средњорочни буџетски план и позвана да ”корективене кораке” како би избјегла отварње процедуре прекомјерног дефицита.



Оставите одговор