ЕУ се пита: Малта неће моћи продавати пасоше како јој воља

Свако ко жели да купи пасош од Малте, мораће прво да у тој земљи живи годину дана, договорили су се данас у Бриселу Европска комисија и Малта. Малтешки парламент донио је прошле године одлуку по којој ће грађани земаља које нису чланице Европске уније убудуће моћи да купе држављанство Малте за 650.000 евра. Та одлука […]

четвртак, јануар 30, 2014 / 08:30

Свако ко жели да купи пасош од Малте, мораће прво да у тој земљи живи годину дана, договорили су се данас у Бриселу Европска комисија и Малта.

Малтешки парламент донио је прошле године одлуку по којој ће грађани земаља које нису чланице Европске уније убудуће моћи да купе држављанство Малте за 650.000 евра.

Та одлука разљутила је Европску комисију, јер Малта није за добијање пасоша поставила услов да тражилац документа мора прво да живи неко вријеме на Малти, нити да има икакве везе с њом, подсјетио је Ројтерс.

Малта и Комисија су у заједничком саопштењу навели данас да су се сагласили да "уведу прво статус резидента за особе које од Малте траже пасош, а затим могу да затраже натурализацију".

Све државе чланице ЕУ имају суверено право да продају пасоше и Малта се по томе не разликује од њих. Међутим, Малти је замјерено што иде против вриједности ЕУ, јер не захтјева прво боравак у земљи за тражиоце пасоша.

Малта је чланица ЕУ, Шенгенског простора, а има безвизни споразум са Сједињеним Америчким Државама.

Премијер Малте Џозеф Маскат образложио је прошле године да пројекат продаје пасоша има за циљ да донесе приходе земљи тако што ће привући потенцијалне богате инвеститоре.

Према његовим процјенама, држава би зарадила 30 милиона евра у првој години – претпоставка је да би око 45 људи купило држављанство Малте које би им омогућило право на рад и боравак у другим дијеловима Европске уније.

Стручњаци процјењују да ће годишње између 200 и 300 појединаца аплицирати за малтешко држављанство.

Опозициона Национална партија жестоко се противи идеји продаје држављанства страхујући да би Малта могла да постане земља пореског раја.

Малтешка влада је пак тврдила да подносиоце захтјева очекује строга провјера и да особе које се доводе у везу са криминалом неће моћи да добију држављанство, а напомиње да о оваквој идеји размишљају још неке земље ЕУ.



Оставите одговор