EУ прекида увоз иранске нафте

Чланице ЕУ постигле су начелан договор о забрани увоза сирове нафте из Ирана, у намјери да изврше притисак на ту земљу поводом њеног нуклеарног програма. Очекује се да ће ова одлука бити формално објављена на састанку министара спољних послова земаља ЕУ крајем јануара, пренио је Би-Би-Си. САД, које су недавно увеле санкције Исламској Републици, поздравиле […]

четвртак, јануар 5, 2012 / 09:16

Чланице ЕУ постигле су начелан договор о забрани увоза сирове нафте из Ирана, у намјери да изврше притисак на ту земљу поводом њеног нуклеарног програма.

Очекује се да ће ова одлука бити формално објављена на састанку министара спољних послова земаља ЕУ крајем јануара, пренио је Би-Би-Си.

САД, које су недавно увеле санкције Исламској Републици, поздравиле су синоћње новости из Брисела.

Иран одбације пријетњу новим санкцијама и негира тврдње запада да покушава да развије нуклеарно оружје. Власти у Техерану инсистирају да рекордан пад вриједности иранске националне валуте ове седмице није повезан са америчким санкцијама против иранских банака.

"Имамо састанак министара спољних послова ЕУ 30. јануара и надам се да ћемо тада моћи да донесемо одлуку о ембаргу на увоз нафте и бензина из Ирана", изјавио је француски министар спољних послова Алан Жипе.

Он је додао да је потребно разговарати са појединим европским земљама које купују нафту од Ирана и понудити им "алтернативна рјешења".

Уколико санкције буду усвојене крајем мјесеца, може проћи још неколико мјесеци док оне не буду примијењене.

Портпарол америчког Стејт департмента Викторија Нуланд изјавила је да Вашингтон не очекује овакву акцију само од својих савезника у Европи, него и од држава широм свијета.

Иран је од раније изложен различитим пакетима финансијских, трговинских и политичких санкција које су му увеле САД, ЕУ и УН.

Исламска Република остварује више од половине прихода продајом нафте. Уколико изгуби тржиште у Европи, Иран ће морати да се окрене азијским земљама, које би могле да затраже попуст, оцјењују коментатори. ЕУ тренутно купује 17 одсто нафте коју Иран пласира на инострано тржиште.



Оставите одговор