10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином17:16 Швајцарска скупштина, против слања додатне помоћи режиму у Кијеву

ЕУ – Њемачка: Различити ставови о Грчкој кризи

Европска централна банка (ЕЦБ) и Њемачка имају потпуно супротне ставове о начину на који би Грчка требало да се спасе од банкрота, што представља пријетњу да самит еврозоне, сазван за четвртак, 21. јули, пропадне. До данас се сматрало да је готово сигурно да ће се у четвртак све земље сврстати уз приједлог Берлина, али гувернер […]

понедељак, јул 18, 2011 / 19:43

Европска централна банка (ЕЦБ) и Њемачка имају потпуно супротне ставове о начину на који би Грчка требало да се спасе од банкрота, што представља пријетњу да самит еврозоне, сазван за четвртак, 21. јули, пропадне.

До данас се сматрало да је готово сигурно да ће се у четвртак све земље сврстати уз приједлог Берлина, али гувернер ЕЦБ Жан Клод Трише рекао је да неће пристати да у спасавању Грчке учествују и приватни кредитори Грчке.

Њемачка тражи да дио грчког дуга плате и приватни кредитори, дакле банке, инвестициони фондови и осигурања која оперишу у Грчкој. Учествовање приватног сектора требало би да буде на добровољној бази, а кристализовале су се три комбинације.

Прва је да се грчке обавезнице претворе у европске обавезнице и да иза њих стане цијела еврозона. Тако би се грчки дуг распршио по еврозони. Иако је грчки дуг за ту земљу веома висок, и износи 150 одсто бруто наационалног дохотка (БНД), он је за комбиновани БНД земаља еврозоне подношљив, јер износи само четири одсто укупног БНД-а чланица еврозоне.

Други је да се, из за то постојећег фонда, Грчкој посуде средства да би она могла да откупи дио свога дуга и тако себи олакша отплату.

Трећа је да се на финансијске трансакције у еврозони великих финансијских институција стави порез, и да се тако прикупе средства за спасавање Грчке.

Али, гувернер ЕЦБ-а је одвратио да, уколико буде усвојена било каква варијанта која укључује опрост или реструктуирање дугова са стране приватног сектора, да ће то рејтинг агенције протумачити као немогућност отплате дуга.

"Ако до тога дође, ЕЦБ не може примати грчке обавезнице као јамства на међународном тржишту", констатовао је Трише, који инсистира да само државе смију да учествују у спасавању Грчке, ако се жели да еврозона остане здрава.

Циљ ЕУ је да се спољни дуг Грчке смањи од 150 одсто БНД-а на 120 одсто, што је око 70 милијарди евра.

Предсједник Европског савјета Херман ван Ромпеј сазвао је за четвртак ванредни самит шефова држава и влада 17 земаља чланица евро зоне, због експанзије кризе.



Оставите одговор