Eштонова подноси извјештај о посјети Бањој Луци и Сарајеву

БиХ биће на дневном реду данашњег засједања министара иностраних послова ЕУ у Бриселу, а високи представник ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон поднијеће специјалан извјештај о својој посјети БиХ 13. маја, потврдила је Срни портпарол Ештонове Маја Коцијанчић. "Извјештај високог представника биће у истом тону као и у Бањој Луци и њена порука […]

понедељак, мај 23, 2011 / 09:44

БиХ биће на дневном реду данашњег засједања министара иностраних послова ЕУ у Бриселу, а високи представник ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон поднијеће специјалан извјештај о својој посјети БиХ 13. маја, потврдила је Срни портпарол Ештонове Маја Коцијанчић.

"Извјештај високог представника биће у истом тону као и у Бањој Луци и њена порука је тада била јасна", рекла је Коцијанчићева.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик и Кетрин Ештон постигли су 13. маја у Бањој Луци договор о отварању структуралног дијалога о питањима рада и функционисања правосуђа у БиХ.

Ештонова је тада најавила да ће ЕУ формирати комисију која ће анализирати ра­д правосудних институција БиХ, на чијем челу ће бити Штефан Филе, а која ће на крају свог рада дати препоруке за рјешавање недостатака у правосудном систему БиХ. Она је додала да је предсједник Додик изразио четири конкретне бојазни када је ријеч о раду Суда и Тужилаштва БиХ и да ће оне бити предмет дијалога.

Неколико европских дипломата потврдило је Срни да у ЕУ постоји разумијевање за аргументе Републике Српске у вези са стањем правосуђа у БиХ, као и да је Брисел увјерен да је структурални дијалог "одличан механизам" да овај проблем буде превазиђен.

Високи дипломата једне земље чланице ЕУ каже да су постојале разлике у начинима како је требало поступити са РС, али да је прије одласка Ештонове у БиХ постигнут договор и да су сви стали иза њене врло јасне поруке предсједнику Републике Српске Милораду Додику у Бањој Луци.

"Ништа се није промијенило од тада па до министарског састанка", рекао је дипломата земље чланице ЕУ пред предстојећи састанак шефова дипломатија Уније.

Он наводи да све чланице ЕУ чврсто стоје на становишту да је потребно да што прије буде формиран Савјет министара БиХ и да ће то бити наглашено у изјави или закључцима са предстојећег састанка у Бриселу.

Према његовим ријечима, формирање Савјета министара БиХ је први и основни приоритет ЕУ. "ЕУ је мишљења да је проблем формирања Владе у Федерације БиХ ријешен, не на најбољи и не на коректан начин, али је ријешен и он је иза нас. Сада слиједи формирање Савјета министара БиХ, које се ни не назире", додао је исти извор.

Извршни директор за западни Балкан у Служби за спољне послове ЕУ Мирослав Лајчак рекао је прошле седмице послије састанка Ештонове и Додика у Бањој Луци, 13. маја, да је договор показао да "ЕУ има капацитет да предводи рјешавање проблема".

Предсједник Српске рекао је након састанка са Ештоновом да референдум за сада није неопходан и да Српска и њене институције могу бити сигурне да је ЕУ на највишем нивоу спремна да се ангажује и да отвори структурални дијалог о питањима рада и функционисања правосуђа у БиХ.

Европски комесар за проширење Штефан Филе предсједаваће у првој половини јуна првим састанком у Бањој Луци о структуралном дијалогу о правосуђу.



Оставите одговор