Економска криза у сјенци сиријског рата

Свијетски лидери окупљају се у Санкт Петербургу на дводневном Самиту Групе 20 коју чине највеће привреде свијета. Како пише британски Гардијан, биће то "окршај западних лидера са Владимиром Путином", који пријети да ће послати противракетни штит у Сирију уколико САД покрене напад без одобрења УН. Иако се очекивало да се Самит Г20, чији је домаћин […]

четвртак, септембар 5, 2013 / 14:05

Свијетски лидери окупљају се у Санкт Петербургу на дводневном Самиту Групе 20 коју чине највеће привреде свијета. Како пише британски Гардијан, биће то "окршај западних лидера са Владимиром Путином", који пријети да ће послати противракетни штит у Сирију уколико САД покрене напад без одобрења УН.

Иако се очекивало да се Самит Г20, чији је домаћин руски предсједник Путин, фокусира на светску економију и раст, доминантна тема биће криза на Блиском истоку, иако агенда формално остаје усмерена на проблем спорог раста на тржиштима у развоју.

Кина је упозорила светске силе на негативне последице војне интервенције у Сирији по светску економију.

Заменик кинеског министра финансија Џу Гуангјао рекао је у Санкт Петербургу да би "војна акција дефинитивно имала негативне последице по глобалну економију, посебно на цену нафте".

Уочи самита лидера Г20, руски председник назвао је америчког државног секретара Џона Керија лажовом због порицања да се Ал Каида бори раме уз раме са опозицијом у грађанском рату у Сирији.

Путин је рекао да је гледао дебату у Конгресу САД у којој је Кери, када је упитан за Ал Каиду, порекао да она оперише у Сирији, иако је био свестан да тамо постоји организација Џабат ел Нусра, која је повезана са Ал Каидом.

"Мени је то било веома непријатно и изненађујуће. Кад причамо са њима (Американцима), претпостављамо да су они поштени људи, али он лаже и зна да лаже, а то је тужно", истакао је Путин.

Упркос варницама на релацији Москва–Вашингтон, Џон Кери тврди да нема изгледа да би амерички војни удар на Сирију изазвао сукоб са Русијом, једним од кључних савезника Асадовог режима.

"Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров јасно је ставио до знања да Русија не намерава да води рат због Сирије", рекао је Кери на заседању Спољнополитичког одбора Представничког дома Конгреса.

Кери је рекао да су то у разговорима истакли и Лавров и руски председник Владимир Путин, јавио је Ројтерс.

Ипак, председник Представничког дома америчког Конгреса Џон Бејнер није прихватио захтев да о Сирији разговара са руском делегацијом.

Владимир Путин је почетком недеље објавио одлуку да пошаље парламентарну делегацију у САД да разговара са представницима Конгреса, како би покушала да убеди америчке конгресмене да гласају против казнене војне интервенције у Сирији.

На Самит у Санкт Петербургу упутио се и изасланик УН и Арапске лиге за Сирију Лахдар Брахими како би, на маргинама састанка, помогао напоре генералног секретара УН Бан Кимуна да организује мировну конференцију о окончању сиријског конфликта.

Уочи поласка на самит Г20, француски министар спољних послова Лоран Фабијус рекао је да је француска позиција у односу на сиријски режим "казнити и преговарати".

"Уверени смо да уколико Асад не буде кажњен, неће бити преговора. Кажњавање ће омогућити преговоре, али је очигледно да ће бити тешко", истакао је Фабијус, преноси Ројтерс.

Сиријска криза биће тема разговора и министара одбране земаља Европске уније, који ће се састати у главном граду Литавније.

Најављено је да ће састанку присуствовати и висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен.

Очекује се и да се амерички државни секретар Џон Кери придружи министрима спољних послова на дводневном састанку у Виљнусу.



Оставите одговор