Египат: Морси пребачен у Министарство одбране, Мансур положио заклетву

Бивши египатски предсједник Мухамед Морси, који је у државном удару збачен с власти, пребачен је јутрос у Министасрво одбране, док је војска његове блиске сараднике задржала у притвору у једној војној згради у Каиру. Адли Мансур положио заклетву и постао нови шеф државе. У сукобима послије смјене Морсија најмање 14 особа је погинуло, а више […]

четвртак, јул 4, 2013 / 14:23

Бивши египатски предсједник Мухамед Морси, који је у државном удару збачен с власти, пребачен је јутрос у Министасрво одбране, док је војска његове блиске сараднике задржала у притвору у једној војној згради у Каиру.

Адли Мансур положио заклетву и постао нови шеф државе. У сукобима послије смјене Морсија најмање 14 особа је погинуло, а више десетина повријеђено.

Неименовани војни званичник потврдио је за агенцију Франс прес да је бивши шеф државе "превентивно" притворен.

Адли Мансур, који је по истеку ултиматума одлуком војске именован на чело Египта, прво је положио је заклетву на мјесто предсједника Врховног уставног суда. Ту функцију требало је да преузме 30. јуна.

Затим се Мануср заклео и као нови привремени предсједник Египта, према плану који је изнијела египатска војска.

Полагање заклетве директно је преносила државна телевизија, а према декрету војске, дужност предсједника Мансур ће обављати до избора новог предсједника.

Мансур током церемоније најавио да ће расписати нове изборе, али није прецизирао када. Према његовим ријечима, Египат је "исправио путању своје славне револуције" масовним протестима у којима се тражила Морсијева смјена.

Истакао је и да је покрет Муслиманска браћа, коме припада свргнути предсједник, дио народа и да је њихова помоћ "у изградњи нације" добродошла.

Војне власти су издале налоге за хапшење око 300 чланова покрета Муслиманско братство, из којег потиче из происламистички предсједник Морси.

Позивајући се на безбједносне изворе, агенција АП је јавила да су ухапшена прва два човјека Муслиманског братства. Ухапшени су, како се наводи, Сад ел-Кататни, који је на челу политичког крила Муслиманског братства, Партије слободе и правде, и Рашад Бајуми, један од замјеника шефа партије Муслиманско братство.

Више хиљада Египћана, задовољни због пуча, скандирају испред Министарства одбране "Египат, Египат", док се Морсијеве присталице, којих такође има више хиљада, окупило на једном тргу у предграђу Наср Сити.

Они оптужују војску за издају, тврдећи да је извела државни удар против демократски изабраног предсједника.

Египатски државни медији саопштили су да је најмање 14 људи погинуло у сукобима између присталица и противника свргнутог предсједника Мохамеда Морсија, након што је војска саопштила да је досадашњем шефу државе одузета власт.

Најмање три особе су погинуле у Александрији, међу којима је једна жена, која је ножем убодена у стомак, а 50 је рањено, јавила је МЕНА.

Четири особе су погинуле у сукобима у граду Марса Матрух на сјеверу земље, рекао је гувернер Бадр Танави агенцији Ројтерс, додајући да су сви погинули Морсијеве присталице. Три особе су погинуле у граду Минија, на југу земље, међу којима два полицајца, а 14 је рањено.

На десетине су рањене у Фајуму, јужно од Каира, гдје су непознате особе упале у сједиште партије Слобода и правда, политичког крила покрета Муслиманска браћа, опљачкале га и запалиле.

Краљ Саудијске Арабије Абдулах честитао је Мансуру који ће замјенити Морсија, а и Уједињени Арапски Емирати су поздравили промјене у Египту.

Кина подржава избор египатског народа и позива на дијалог. Велика Британија не подржава војну интервенцију као начин рјешавања спорова у демократском систему, а Њемачка оцјењује да је свргавање Морсија велики корак уназад за демократију у Египту.

Апели за повратак демократије у Египту

Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун апеловао је на смиривање ситуације у Египту и уздржавање од насиља, као и на обезбјеђивање основних права на слободу говора и окупљања.

"Многи Египћани су у протестима изразили дубоку фрустрацију и легитимну забринутост ситуацијом у земљи", навео је Бан у саопштењу, али није осудио египатску војску државног удара, навео је Ројтерс.

Европска унија позвала је на уздржаност и брз повратак на демократију у Египту, а предсједник САД Барак Обама позвао да се власт врати цивилној влади.

"Позивам све стране да се брзо врате демократском процесу, укључујући и одржавање слободних и фер предсједничких и парламентарних избора и поштовање Устава, да се то учини на потпуно свеобухватан начин, тако да се омогући земљу да настави и заврши своју демократску транзицију", навела је висока представници ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон.

Амерички предсједник Барак Обама позвао је, такође, египатску војску да, без одлагања, врати власт демократској цивилној влади, али акцију која је јуче спроведена у Египту није оцјенио као војни пуч, преносе агенције.

"Позивам војску Египта да брзо и одговорно врати пуну власт демократски изабраној цивилној влади и да избјегне било какво произвољно хапшење предсједника Морсија и његових присталица", навео је Обама. Према његовим ријечима, Америка не подржава једну или другу страну, већ само демократију и владавину права.

Претходно је Стејт департмент наредио свим својим дипломатама и њиховим породицама из амбасаде у Каиру, сем најнеопходнијег особља, да напусте Египат, у страху од могућег насиља.

Догађаји у Египту показују да нема брзог и мирног преласка из ауторитарних у демократске режиме, изјавио је данас Алексеј Пушков, председник Комитета за спољне послове руске Државне думе, јавила је данас руска агенција Итерфакс.

"Догађи у Египту показују да не постоји брз и миран прелазак из ауторитарних режима ка демократској политици. То значи да демократија не функционише као лек, нарочито у земљама које нису део западног света", рекао је Пушков пренела је агенција АФП.

АФП наводи да Пушков не износи званичан став Русије о спољним пословима, али је често његово мишљење одраз става високи руских владиних званичника.



Оставите одговор