ЕБеј у Хрватској прави ИТ компанију?

ЕБеј, четврта по величини свјетска интернет компанија, планира у Сплиту запослити од 60 до чак 200 програмера, пише хрватски Пословни дневник. Тиме би у Сплиту настала једна од највећих софтверских фирми у Хрватској. Поређења ради, тек двије компаније у Хрватској запошљавају више од 200 програмера. То су ИН2 група и Ериксон Никола Тесла, и обје […]

понедељак, јул 25, 2011 / 21:22

ЕБеј, четврта по величини свјетска интернет компанија, планира у Сплиту запослити од 60 до чак 200 програмера, пише хрватски Пословни дневник.

Тиме би у Сплиту настала једна од највећих софтверских фирми у Хрватској.

Поређења ради, тек двије компаније у Хрватској запошљавају више од 200 програмера. То су ИН2 група и Ериксон Никола Тесла, и обје су, као и већина домаће ИТ индустрије, смјештене у Загребу.

Интернетски див еБеј на хрватско је тржиште дошао преко америчког "старт-апа" Вер (where) који је у травњу преузео за 135 милијуна долара. Вер, који је у Сплиту почетком ове године отворио своју подружницу и запослио 15-ак програмера на софтверском развоју, према плану новог власника повећаће ће број запослених за четири до пет пута.

Засад једино није познато хоће ли повећање бити пропорционално у Сплиту и САД, јер компанија већину од укупно 120 радника има на платном списку у САД, или ће се у Хрватској запослити и више од очекиваних 60 програмера.

Бруно Батарело, водитељ послова фирме Вер за Хрватску, каже да, док чекају коначне одлуке новог власника, настављају са запошљавањима па ће до 1. рујна у Сплиту имати 18 стално запослених програмера.

– Тренутно смо у фази усклађивања и зато имамо контакте и с еБејом за Европу како бисмо се интегрирали у њихово пословање. Но Вер ће према информацијама које засад имамо остати самосталан пословни субјект – каже Батарело.

Додаје да је еБеј купио Вер како би подржао развој ПејПела. Вер се бави геолокацијским услугама и ту је својеврстан конкурент Гугл Мапсу, док се ПејПел бави плаћањима преко интернета.

И еБеј и ПејПел своје услуге већ нуде хрватским грађанима и тврткама, а хоће ли то значити да ће и еБаy попут Гугла у Хрватској отворити своју канцеларију и кренути с интензивнијим продајним активностима засад није познато.



Оставите одговор