Дуго га није било: Брамерц стиже у Београд и тражи хапшење троје радикала

Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц данас стиже у посјету Србији и, како се очекује, инсистираће на хапшењу три члана СРС.

петак, октобар 28, 2016 / 10:43

Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц данас стиже у посјету Србији и, како се очекује, инсистираће на хапшењу три члана СРС.

Брамерц ће прво разговарати са премијером Србије Александром Вучићем и очекује се да ће главна тема бити захтјев Трибунала за хапшење Петра Јојића, Вјерице Радете и Јова Остојића. Хашко тужилаштво их је оптужило да су утицали на свједоке у процецу против њиховог партијског вође Војислава Шешеља тако што су их пријетњама, уцјенама и митом наговарали да промјене исказе или да не свједоче.

Трибунал је властима у Београду упутио у јануару 2015. налог за њихово хапшење. Главни хашки тужилац долази у Србију прије него што ће поднијети извјештај Савјету безбједности УН. Тужилац Брамерц је још у јуну 2016. рекао да “канцеларија Тужилаштва жали што је Србија скренула са пута пуне сарадње”. Он је тада рекао да је обавјестио СБ УН да Србија није успјела за годину и по дана да поступи по налозима Трибунала за хапшење три лица. Сличан извјештај СБ УН у јуну је поднио и предсједник Хашког трибунала Кармел Ађијус.

Виши суд у Београду, који је надлежан за сарадњу са Трибуналом, одлучио је у мају 2016. да нема законских основа за хапшење и изручење троје радикала. У одлуци београдског суда се прецизира да национални закон о сарадњи са Хашким трибуналом предвиђа обавезу изручења само оптужених за ратне злочине, а не и за непоштовање суда. Сличну аргументацију претходно је употребила Француска, која је одбила да изручи Трибуналу своју држављанку Флоранс Артман, некадашњу потпаролку тужилаштва, која је била осуђена на седам дана затвора због објављивања поверљивих одлука суда из процеса Слободану Милошевићу.

Разговор с представницима Тужилаштва за ратне злочине

Тужилац Брамерц задржаће се у Београду и наредног дана када ће разговарати са представницима Тужилаштва за ратне злочине. Тај разговор ће бити редовна размјена информација о текућим предметима. Очекује се да Хашко тужилаштво преда српском тужилаштву поједине доказе у поступку који је сада почео београдском Специјалном суду за злочин у Сребреници.



Оставите одговор